Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sastala se u petak u Lisabonu s portugalskim predsjednikom Marcelom Rebelom de Sousom tijekom kojeg je najavila produbljivanje gospodarske i obrazovne suradnje dviju zemalja te istaknula kako će jedan od prioriteta Hrvatske ostati proširenje EU-a na zemlje tzv. Zapadnog Balkana.
"Vjerujem da će ovaj posjet značiti novu stepenicu u našim odnosima, u zadnjih 25 godina nikada nije bilo niti jednog otvorenog pitanja između Portugala i Hrvatske“, rekla je Grabar-Kitarović nakon sastanka.
"Sjećamo se kako je međunarodno priznanje Hrvatske došlo baš u vrijeme portugalskog predsjedanja EU-om“, dodala je.
Interes za jačanje gospodarske suradnje s Portugalom, gdje živi oko 80 hrvatskih državljana, pojačan je nakon što je Hrvatska u ljeto 2013. ušla u Europsku uniju.
Grabar-Kitarović boravi u dvodnevnom posjetu Portugalu nakon što je Rebelo de Sousa u svibnju 2017. bio u državnom posjetu Hrvatskoj.
Vlade dviju zemalja potpisale su sporazum na području jezika, obrazovanja, znanosti, kulture, sporta i mladih za razdoblje od 2018. do 2020.. "Sporazum predstavlja most prema budućnosti“, istaknuo je Rebelo de Sousa.
"Dijelimo europske vrijednosti, odnosi su odlični. Nikakvih problema nije bilo u posljednih 25 godina. Vjerujemo u vrijednosti zajedništva, ljudske solidarnosti i razvoja“, rekao je predsjednik Portugala.
Grabar-Kitarović i Rebelo de Sousa razgovarali su o aktualnim izazovima s kojima se susreće Europska unija te iznijeli zajedničke pozicije.
"Dvije države nalaze se na suprotnim krajevima Europske unije ali rade u cilju integracije EU-a, njezine snažnije kohezije i daljnje demokratizacije procesa te približavanja EU-a i naših vlada prema građanima. To je jedini način na koji se možemo boriti protiv rastućeg populizma i drugih tendencija koje danas primjećujemo u EU a i koje erudiraju europske vrijednosti“, rekla je hrvatska predsjednica.
Najavila je prioritete Hrvatske kada službeni Zagreb u prvoj polovici 2020. preuzme predsjedanje Europskom unijom.
"Kada je riječ o financiranju i europskim fondovima Hrvatska se zalaže za zadržavanje tradicionalnih fondova poput fonda za poljoprivredu i kohezijskog fonda koji omogućuju našim državama dosezanje jednakog razvoja. U konačnici cilj mora biti brisanje granica koje se još vide u Europi kroz životni standard, gospodarski razvoj i izgradnju infrastrukture posebno u našim državama koje nisu uživale demokraciju i tržišno gospodarstvo“, rekla je.
Kao ostale prioritete navela je gospodarski rast i zapošljavanje, napose mladih, povezivanje u području transporta, energetike i sigurnosti te proširenje EU.
"Nastavit ćemo s praksom održavanja summita s državama tzv. Zapadnog Balkana kako bi smo osigurali njihov napredak na putu u članstvo EU-a“, poručila je predsjednica.
U petak je u Lisabonu organiziran i portugalsko-hrvatski gospodrski forum za kojeg vjeruje da će otvoriti prostor za novu suradnju od brodogradnje do visoke tehnologije. Portugal je jedna od rijetkih zemalja s kojom Hrvatska ima trgovinski suficit, odnosno više izvozi nego uvozi.
Grabar-Kitarović će se u petak popodne sastati i s predsjednikom portugalske vlade Antóniom Luísom Santosom da Costom te s predsjednikom parlamenta Eduardom Ferrom Rodriguesom.
Susretom s gradonačelnikom Lisabona Fernandom Medinom te s članovima Gradskog vijeća predsjednica Grabar-Kitarović završit će prvi dan posjeta Portugalu, a u subotu će posjetiti svetište u Fátimi.
Posjet hrvatske predsjednice započeo je svečanim dočekom na trgu Praça do Império od kuda su se nekada otiskivali jedrenjaci na prekooceanska putovanja u „novi svijet“. Pored obližnjeg pristaništa više stotina građana na jakom suncu promatralo je rukovanje dvoje predsjednika. Posjet je nastavljen u katedrali polaganjem vijenca na grob pjesnika Luísa de Camõesa, jednog od najvećih portugalskih književnika. Nakon toga je održan bilateralni sastanak službenih izaslanstava Hrvatske i Portugala.
Sreća što nemamo granicu sa Portugalom.