Jasno i glasno

Dvostruka mjera za dijasporu

12.04.2006.
u 18:45
Pogledaj originalni članak

Eh, ta dijaspora?! U Hrvatskoj je toliko puta bila olajavana i postavljena na stup srama, a u Italiji je ovih dana odredila izbornog pobjednika! Oni koji su u Hrvatskoj najviše prozivali njezinu dijasporu, po njoj pljuvali iz svog raspoloživog arsenala, stalno je diskreditirali govoreći kako ljudi iz dijaspore ne plaćaju porez u Hrvatskoj, a svojim glasovanjem joj određuju sudbinu, danas se raduju što je baš talijanska dijaspora, čijih 20-ak tisuća članova živi i u Hrvatskoj, odredila izbornog pobjednika i budućeg premijera u toj državi.

Znači, u Italiji je dijaspora odlučila o jednom vrlo bitnom unutrašnjem pitanju - odredili su izbornog pobjednika i budućeg premijera. Što bi se dogodilo da se ista stvar zbila u Hrvatskoj i da su glasovi dijaspore bili bitni hoće li hrvatski premijer biti Ivo Sanader, kojem je po nekom političkom habitusu dijaspora bliskija, ili Ivica Račan, čija politička opcija u toj izbornoj jedinici nikad nije imala puno pristalica? To nije teško pretpostaviti. Hrvatska dijaspora našla bi se na još većem stupu srama nego što je ikada bila, a po njoj bi se iz većine medija u Hrvatskoj pucalo najjačom artiljerijom, a talijanska izborna stvarnost na hrvatskom modelu doživjela bi osudu brojnih europskih komisija.

Zašto onda neki u Hrvatskoj postavljaju dvostruke standarde kad je u pitanju glasovanje dijaspore? Čini mi se da im je to ostalo u navici iz prošlih vremena, te zbog činjenice što je političko opredjeljenje hrvatske dijaspore kristalno jasno. Ona ako glasuje, svoj glas daje desnoj opciji. Da se ti glasovi dijele na lijeve i desne sigurno ne bi bilo tolike povike.

No, ostavimo tu analizu po strani i recimo da je talijanski primjer dobro došao, posebice Hrvatima u BiH, koji su do sada zbog dvojnog državljanstva i prava glasovanja na izborima u Hrvatskoj bili prozivani. S talijanskim primjerom izvučen im je glavni argument iz ruku da dijaspora ne bi smjela i ne bi trebala glasovati na izborima u Hrvatskoj. Ali, opet će neki reći, Hrvati u BiH nisu manjina nego konstitutivni narod, pa im treba uskratiti to pravo. Činjenica je da su na papiru konstitutivni, a u stvarnosti su manjima i baš zbog toga im treba omogućiti da čine ono što su činili do sada kako bi ubuduće imali više mogućnosti da vlast u Hrvatskoj kroz svoje predstavnike u Saboru upozore što im se događa u BiH.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr