Dovoljna je mala neopreznost da netko postane žrtvom džepne krađe, a kada to primijeti – lopov je već daleko. Potvrđuju to i novi slučajevi iz Istre gdje policija traga za nepoznatim kradljivcima čije su žrtve bile žene kojima su kradljivci, iskoristivši gužvu i njihovu nepažnju, iz torbica ukrali novčanike.
U Puli su u Ulici Sergijevaca istoga prijepodneva, u srijedu, 59-godišnjakinja iz Medulina i 23-godišnjakinja iz Vodnjana ostale bez novčanika, a u Poreču je u večernjim satima u Eufrazijevoj ulici bez novčanika ostala 47-godišnja Čehinja. Šteta se procjenjuje na nekoliko tisuća kuna.
Kako bi se izbjegli ovakvi događaji, policija ponovno upozorava građane i turiste da dobro paze na novčanike, sve vrijedne stvari koje nose u džepu, torbi, ruksaku ili vrećici jer su "laka meta" vještih kradljivaca. Najčešće su džepne krađe na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi pa tako kradljivci koriste gužve u autobusima, lokalima i kafićima, čekaonicama, zdravstvenim ustanovama, na tržnicama, na raznim javnim okupljanjima, plažama i drugim ''prometnim'' mjestima.
Kradljivci mogu biti i žene i muškarci, starije i mlađe osobe, a uglavnom rade u skupinama – jedna osoba odvlači pozornost, dok druga zavlači ruku u džep ili torbicu i izvlači novčanik te ga predaje trećoj osobi, koja potom nestaje u gužvi.
>>Lopovi ne uzimaju predah: Obijaju vrata i razbijaju prozore
Nazalost smo ulaskom u EU dosli u mogucnost uzivati u vjestini izvlacenja novcanika kojom do perfekcije vlada odredjeni narod nastanjen najvecim dijelom u Rumunjskoj, Bugarskoj i Slovackoj. Ti isti vec godinama taj zanat upraznjavaju u Rimu, Veneciji ili Pragu, te drugim velikim gradovima u Europi. Samo je pitanje vremena kada ce u vecim grupama navaliti na hrvatske turisticke centre!