Ugledni Economist piše da postoji sve veća mogućnost da Velika Britanija napusti Europsku uniju, ali i zaključuje da bi to bio nepromišljeno kockanje.
U tekstu o britanskoj budućnosti pod naslovom "Zbogom, Europo" Economist se poziva na riječi bivše britanske premijerke, "željezne lady" Margaret Thatcher koja je izjavila da njihov san nije "izolirano egzistiranje na rubu europske zajednice". List smatra da stvarnost sve više postaje takva.
Čini se da je referendum samo pitanje vremena
Ankete pokazuju da većina Britanaca želi otići iz Unije, a čak su i "najžešći britanski kritičari EU začuđeni kako se stvari brzo odvijaju" te se čini da je referendum o britanskom članstvu u EU "samo pitanje vremena".
Kontinentalna Europa smatra da bi se Britanci napokon trebali odlučiti hoće li "ući u klub ili ga napustiti", a čini im se i da koriste prijetnju izlaskom kao svoj "alat za pregovore", posebno u vrijeme kada je euro u krizi.
Izlazak bi donio velike štete
Economist piše da bi "Britanci imali štete od izlaska i više nego trenutačno shvaćaju", ali da bi štetu pretrpjela i Europa. "Britanci se bore za slobodnu trgovinu i manje regulacije pa bi bez njih Unija bila letargičnija i još bi više bila iza Amerike i svijeta u razvoju", piše Economist. List piše da bi Britanija, ako izađe, na brzinu dobila neke prednosti kao što je ušteda 13 milijardi dolara za proračun, sloboda u poljoprivrednoj politici čime bi hrana bila jeftinija.
Izlaskom iz zajedničkog tržišta "riješili" bi se i direktiva o tržištu rada te se njihov financijski sektor ne bi morao brinuti o oporezivanju financijskih transakcija i europskim pravilima. "No te prednosti bi snažno prevagnuli troškovi britanskog izlaska jer bi se smanjila trgovina s državama koje čine pola britanskog izvoza", piše Economist te dodaje kako bi otišli proizvođači automobila koji Britaniju koriste kao svoju bazu u Europi zajedno s velikim dijelom financijskog i uslužnog sektora.
Morali bi ponovno pregovarati o desecima bilateralnih trgovačkih ugovora s mnogo slabije pozicije od one koju uživaju kao članica EU.
Tko ih je primio uopce u EU?