Države su u dvije godine prijavile dosad oko 5,5 milijuna smrtnih slučajeva povezanih sa zarazom virusa COVID-19, no procjenjuje se da je na globalnoj razini višak smrtnosti dvostruko, a možda i četverostruko veći, navodi Nature.com u velikoj analizi temeljenoj na proučavanju pandemijskih kretanja brojnih znanstvenika, demografa, statističara i stručnjaka za javno zdravstvo.
Istraživanja su pokazala da više od sto zemalja svijeta ne vodi pouzdanu statistiku po tom pitanju ili čak nikakvu. Ukazuje se i na očita odstupanja od procjena koje se temelje i na preciznim izvidima poput satelitskih snimaka groblja, računalnih podataka, pa čak i uviđaja na licu mjesta. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) još radi na prvoj velikoj procjeni, a sadašnji podaci prilično se razlikuju od onih časopisa Economist čiji je tim analitičara došao do procjene od 12 do 22 milijuna umrlih od početka pandemije.
Svjesni golemog raspona u procjeni, ističu da je cijeli proces prikupljanja podataka jako težak, ali i vrijedan truda u okolnostima kad “mnoge vlade uporno prikazuju manje brojke, poput kineske koja navodi samo 5000 umrlih s COVID-19”, ističu. Zanimljiva je i analiza znanstvenika Ariela Karlinskog (Sveučilište Jeruzalem) i Dmitrija Kobaka (Tübingen) koja uočava značajnu disproporciju između službenih podataka i viška smrtnosti u zemljama poput Rusije koja navodi dosad 300.000 umrlih, a procjena seže i do milijun.
Karlinski i Kobak smatraju i da u ukupnom broju umrlih na globalnoj razini u posljednje dvije godine zaraženih koronavirusom nije bilo 10, već 16% te da je samo u Meksiku svaki treći umrli bio zaražen.
>> VIDEO Brzi test dovoljan za COVID potvrdu, ali ona će vrijediti samo u Hrvatskoj
Kad pobjedimo koronu ,otkrili smo Sveti gral ,postajemo besmrtni,