Projekt "Ruka pomoć

Edukacija žena za profesionalnu njegu djece i starijih osoba

Foto: Marko Prpić
Edukacija žena za profesionalnu njegu djece i starijih osoba
02.12.2010.
u 13:54
Projektom se želi povećati zapošljavanje dugotrajano nezaposlenih i neaktivnih žena te nezaposlenih žena starijih od 40 godina profesionalizacijom usluge stručne brige o djeci i starijim osobama
Pogledaj originalni članak

U Informativnom centru Grada Rijeke danas je predstavljen projekt “Helping hand” (“Ruka pomoći”), kojemu je cilj stručno osposobiti žene za profesionalnu njegu djece i starijih osoba. Za projekt “Helping hand” 16. studenog 2010. potpisan je u Zagrebu ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava dobivenih na natječaju programa IPA, u sklopu čega će se osigurati sredstva za edukaciju i lobiranje prema nadležnim tijelima za uvođenje promjena u hrvatske zakonske odredbe jer je upravo riječki projekt “Dadilja” pokazao zakonsku neusklađenost, nedefiniranost njihova načina zapošljavanja.

- Kroz projekt “Dadilja” u Rijeci se educiralo 16 žena, koje su same platile školarinu, no ne mogu se legalno zaposliti, što znači da su školovane za sivo tržište, kazala je na današnjem predstavljanju projekta “Hepling hand” Branka Renko Silov, pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo, napominjući kako se gradonačelnik Vojko Obersnel još u kolovozu zbog ovoga problema pismeno obratio nadležnim ministarstvima, no odgovor još nije stigao.

Nositelj projekta “Helping hand” je Hrvatski zavod za zapošljavanje - Područna služba Rijeka, a partneri su Udruga za promicanje dobrobiti Portić i Regionalna razvojna agencija Porin, dok je Grad Rijeka suradnik na projektu.

- Ovim se projektom želi povećati zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih i neaktivnih žena te nezaposlenih žena starijih od 40 godina profesionalizacijom usluge stručne brige o djeci i starijim osobama. Pokazalo se da su afiniteti i interesi žena često usmjereni prema brizi i skrbi o nemoćnima, a istraživanja u Primorsko-goranskoj županiji otkrivaju nedostatak osoba s profesionalnim znanjem kojima bi se briga o članu obitelji mogla povjeriti, kazala je Adrijana Derossi, rukovoditeljica Odjela za obrazovanje u HZZ, područnoj službi Rijeka, napominjući kako u posljednjih 20 godina u PGŽ od ukupnog broja nezaposlenih više od 60 posto čine žene.

Planirano je da u ovom projektu sudjeluje 40 žena, a osim edukacije, predviđen je i prijedlog izmjene zakona kako bi zapošljavanje dadilja u kućanstvima postalo moguće, dok za zapošljavanje gerontodomaćica nema zakonskih prepreka. Projekt je pokrenut 17. studenog, stoga se pozivaju žene na besplatnu edukaciju, čiji će se početak i mjesto održavanja naknadno odrediti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
14:24 02.12.2010.

Zanimanja vezana za brigu starijih osoba su sve traženija. Bravo za projekt.