KRŠENJE SLOBODE KRETANJA

EK dala rok Hrvatskoj: U roku od dva mjeseca uskladite Zakon o privatizaciji Ine s pravom EU

Foto: Robert Anić/PIXSELL
Ina zgrada
Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
'24.05.2004.Zagreb - Inina zgrada na Aveniji Veceslava Holjevca Photo: Boris Scitar/Vecernji list'
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Zagreb - Inina zgrada na Aveniji Veceslava Holjevca
08.12.2016.
u 15:35
Iako je zaštita sigurnosti opskrbe energijom cilj kojim bi se moglo opravdati ograničenje sloboda navedenih u Ugovoru o funkcioniranju EU, čini se da bezuvjetno pravo veta koje je država dobila prema Zakonu o privatizaciji Ine nadilazi ono što je nužno i proporcionalno za postizanje tog cilja, ističe Komisija.
Pogledaj originalni članak

Europska komisija u četvrtak je zatražila od Hrvatske da izmijeni Zakon o privatizaciji Ine-Industrije nafte, jer se njime krši sloboda kretanja kapitala i sloboda poslovnog nastana, a što je obveza koju je Hrvatska preuzela još 2010. tijekom pristupnih pregovora u poglavlju Sloboda kretanja kapitala.

Komisija je Hrvatskoj poslala obrazloženo mišljenje, što je drugi korak u pokretanju postupka za povredu europskih propisa. Ako Hrvatska u roku od dva mjeseca Zakon o privatizaciji Ine ne uskladi s pravom EU, Komisija može odlučiti uputiti predmet Sudu EU.

Komisija navodi da je Ina najveće hrvatsko poduzeće za opskrbu energijom, djelomično u vlasništvu hrvatske Vlade. Prema Zakonu o privatizaciji Ine, državi su dodijeljene posebne ovlasti u tom poduzeću, uključujući pravo na veto u slučaju odluka društva koje se odnose na prodaju dionica/imovine u vrijednosti koja prelazi određeni prag.

Posljedica toga je situacija da dioničari ne mogu utjecati na važne odluke društva razmjerno svojim udjelima, što može odvratiti potencijalne ulagače od ulaganja u Inu. Komisija smatra da takve posebne ovlasti predstavljaju ograničenje slobodnog kretanja kapitala i slobode poslovnog nastana, koje se na temelju Ugovora o funkcioniranju EU ne može opravdati.

Iako je zaštita sigurnosti opskrbe energijom cilj kojim bi se moglo opravdati ograničenje sloboda navedenih u Ugovoru o funkcioniranju EU, čini se da bezuvjetno pravo veta koje je država dobila prema Zakonu o privatizaciji Ine nadilazi ono što je nužno i proporcionalno za postizanje tog cilja, ističe Komisija. 

>> Ina ulaže u postrojenje za obradu teških ostataka

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

ZL
Zlatko1947
15:58 08.12.2016.

HEEE ovaj puta vam figa u džepu nije prošla! Već su nas u EU pročitali da smo muljatori. Što čete sad pametnjakovići?

Avatar Zvjerinjak1
Zvjerinjak1
16:37 08.12.2016.

Bitno je samo dali u ugovoru piše da Hrvatska ima pravo veta ili ne piše. Ako piše, onda su Mađari znali što ih čeka i onda je ovakav ugovor bilateralni sporazum u koji se nema pravo nitko mješati, ali ako nisu potpisali da imamo pravo veta, nego je to vlada (bilo čija) naknadno uvela kroz zakon onda opet ispadamo muljatori i nepošteni i investitori nas se trebaju kloniti i zaobilaziti u velikom luku.

MI
mirkoP
17:25 08.12.2016.

Zato skrivaju ugovor o prodaji, kao zmija noge