Hrvatska će u EU ući kao jedna od ekonomski najproblematičnijih zemalja, pokazuju podaci iz ekonomske prognoze koju je danas objavila Europska komisija. Odmah nakon ulaska bit ćemo četvrta zemlja EU s najvećom nezaposlenošću, četvrta s najvećom inflacijom i sedma s najvećim padom BDP-a u ovoj godini.
Ekonomska potištenost
Za razliku od prijašnje prognoze u studenom prošle godine, kada su predviđali stagnaciju hrvatskog BDP-a u (0,0 posto u 2013.), stručnjaci EK-a snizili su očekivanja i sada predviđaju da će BDP u Hrvatskoj ove godine pasti 0,4 posto, a da će tek 2014. donijeti oporavak, odnosno rast od 1 posto. Veći pad BDP-a u ovoj godini EK predviđa Grčkoj, Cipru, Sloveniji, Španjolskoj, Italiji i Nizozemskoj. Prognoza Komisije kaže da će nezaposlenost u Hrvatskoj ove godine iznositi 15,9 posto, a veću stopu nezaposlenosti Komisija predviđa još samo Portugalu (17,3 posto) te Grčkoj i Španjolskoj (obje oko 27 posto, dakle gotovo dvostruko više od Hrvatske). Od svih zemalja EU samo će Rumunjska, Mađarska i Estonija imati veću inflaciju od Hrvatske. Stručnjaci EK-a navode povećanje PDV-a te poskupljenje energenata i hrane kao razlog zbog kojeg je inflacija u Hrvatskoj velika.
“Hrvatska ostaje u stanju ekonomske potištenosti”, piše u ekonomskoj prognozi u poglavlju posvećenom 28. članici EU. Podsjećajući da je BDP znatno pao u 2012. godini (-1,9 posto), stručnjaci Europske komisije navode da Hrvatska nema domaćih izvora za gospodarski rast. Navode i da je hrvatska vlada postigla mali napredak u smanjivanju strukturnih prepreka rastu. Ipak, predviđaju da će se “određeni poticaj materijalizirati kroz potrošnju javnih poduzeća koju promovira Vlada”, dok bi “ulazak Hrvatske u EU 1. srpnja trebao potaknuti privatne investicije”.
Osim unutarnjih prepreka većem rastu, na Hrvatsku nepovoljno utječe i pad gospodarske aktivnosti u mnogim zemljama EU, posebno onima koje su najvažniji trgovinski partneri Hrvatske. To će se nastaviti i u 2013., što će i dalje opterećivati hrvatsko gospodarstvo.
– Ukupno, gospodarski rast u cijeloj EU oveće godine iznositi nula – rekao je Olli Rehn, europski povjerenik za ekonomska i monetarna pitanja. Predstavljajući dokument, Rehn nije ni spominjao Hrvatsku jer i njega i cijeli EU muči tmurna prognoza za druge velike zemlje eurozone. Dvije ključne zemlje EU jedva da će imati gospodarski rast ove godine: Francuska 0,1 posto, a Njemačka 0,5 posto. Svih 17 zemalja eurozone zajedno će u prosjeku doživjeti gospodarski pad od 0,3 posto, a u posljednjoj prognozi u studenom Rehn je predviđao rast od 0,1 posto.
Francuske muke
Francuska neće uspjeti ispuniti zacrtani cilj i smanjiti deficit ispod 3 posto BDP-a: prognozira se da će on na kraju ove godine iznositi 3,7 posto. Prema proceduri smanjenja deficita, Bruxelles ima ovlasti natjerati Pariz na dodatne rezove u proračunu. No, Olli Rehn ostavio je otvorenom mogućnost da se Francuskoj produlji rok za smanjenje deficita ako se utvrdi da je francuska vlada učinila sve što je mogla te da je za nedostizanje cilja odgovorna pogoršana gospodarska klima. Već je prije EU odobrio Španjolskoj produljenje roka za smanjenje deficita, no Madrid je daleko od željenog 3-postotnog deficita. Ove godine Španjolska će imati deficit u visini 6,7 posto BDP-a.
jadna naša opljačkana Hrvatska....