Svake godine oko 100 milijuna tona hrane u EU biva bačeno, što je štetno ne samo za okoliš nego i za ekonomiju. S obzirom na to da tehnološka obrada hrane znatno pridonosi smanjenju količine hrane kojoj je istekao rok trajanja, Europska komisija pokrenula je kampanju s ciljem osvješćivanja važnosti tehnološke obrade hrane.
Glavni povjerenik EK za zdravstvo i sigurnost hrane Litavac Vytenis Andriukaitis kaže.
– Ne poduzmemo li potrebne korake, količina propale hrane bit će veća od 120 milijuna tona do 2020. godine. Bilo bi dobro da Europljani što prije shvate važnost i benefite tehnološke obrade hrane i prigrle je kao način kojim će se štedjeti novac i smanjivati loš učinak na okoliš – rekao je.
Desetljećima je tehnologija obrade hrane, poput visoke pasterizacije (grijanje namirnica na temperaturi 72°C u trajanju od 15 sekundi), dodavanja antioksidansa, eco-friendly hladnjaka i brzog zamrzavanja namirnica pomagala sačuvati kvalitetu, sigurnost i okus hrane. Moramo priznati njihov doprinos našoj potrazi za zdravijim stilom života i produljenjem roka trajanja hrane.
Europska komisija lansirala je video u sklopu kampanje, dostupan na svim jezicima EU, koji se prikazuje u sklopu EXPO izložbe u Milanu na konferenciji "Fight Food Waste, Feed the Planet! 15. listopada 2015.
"Svake godine oko 100 milijuna tona hrane u EU biva bačeno, što je štetno ne samo za okoliš nego i za ekonomiju. S obzirom na to da tehnološka obrada hrane znatno pridonosi smanjenju količine hrane kojoj je istekao rok trajanja, Europska komisija pokrenula je kampanju s ciljem osvješćivanja važnosti tehnološke obrade hrane." Ahh, kad bi hrana bila u pitanju, još bih se i naživcirao, ali pošto je smeće od hrane iz EU u pitanju, koje će nam bilo koja vlast u RH, u dogovoru sa EU, podmetnuti i uvaliti, neka propadne. Ne bojim se da će trgovački lanci propasti zbog toga. Na lomaču s njom da na nam ne truje zemlju i ljude!