Europska komisija prihvatila je Operativni program ribarstva za razdoblje od 2007. – 2013. godine temeljem Nacionalnog strateškog plana ribarstva, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede. Kažu kako će u narednom razdoblju biti objavljeni pravilnici za provođenje, a prvi natječaji očekuju se krajem siječnja 2014. Ukupna financijska alokacija za prvih šest mjeseci članstva iznosi 11,6 milijuna eura; od toga 8,7 milijuna eura iz Europskog fonda za ribarstvo i 2,9 milijuna eura nacionalnog proračuna s mogućnošću iskorištenja do 31. prosinca 2015. Operativni program provodit će se kroz mjere trajne iili privremene obustave ribolovnih aktivnosti, te mjeru proizvodnih investicija u akvakulturi.
- Unatoč kratkom roku i visokim zahtjevima Europske komisije, uz odličnu suradnju sa svim zainteresiranim stranama, Uprava ribarstva uspjela je izraditi Operativni program u skladu sa svim zahtjevima i poštivanjem rokova - tvrde u ministarstvu.
Republici Hrvatskoj odobreno je i dodatnih 1,09 milijuna eura. Naime, pristupanjem EU preuzeta je i obveza izrade i provedbe Nacionalnog programa prikupljanja podataka o ribarstvu, koji je ovih dana prihvaćen od strane Europske komisije. Program obuhvaća prikupljanje podataka važnih za donošenje strateških dokumenata (Mjera upravljanja, Planova upravljanja i sl.). Za prvih šest mjeseci članstva Hrvatskoj je odobreno sufinanciranje u iznosu od 323.340 eura (50% ukupnih troškova za navedeno razdoblje), priopćili su iz ministarstva.
Dodaju kako su RH odobrena i sredstva za jačanje inspekcijskog nadzora i kontrole u iznosu od 760.000 eura za prvih šest mjeseci članstva, što je oko 80% ukupnih zatraženih troškova. Ova sredstva bit će utrošena za prilagodbu pravilima EU i nabavu VMS uređaja, te uređaja za elektronske očevidnike, kako bi hrvatski ribari bili u skladu s preuzetim pravilima.
>> Alarm za Hrvatsku: Hrvati, riskirate turizam i ribarstvo zbog naftaša!
Najbolje što bi se moglo učiniti za hrvatske ribare, a i riblji fond u Jadranu, bilo bi proglašenje isključivog gospodarskog pojasa. Hrvatski ribari nisu ga u stanju izloviti i za njih bi bilo dovoljno ribe. Ono dobro, što bi za taj problem mogla učiniti EU, je da nas se kloni, da si zadrži svojih dodatnih 1,09 milijuna €, ali također da nam zabadava ne odnese 300 milijuna € (Talijani i Slovenci).