DIPLOMACIJA U Rehnovu se prijedlogu 'olakšavanja' slovenskoga spora s Hrvatskom ne spominje nitko osim Ahtisaarija

EK: Rješenje pitanja granice ne može biti preduvjet za članstvo Hrvatske

VL
Autor
Stojan De Prato
22.01.2009.
u 19:49
Pogledaj originalni članak

Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn zaista je razgovarao s bivšim finskim predsjednikom i lanjskim nobelovcem za mir Marttijem Ahtisaarijem “o mogućnosti da ovaj predsjeda skupinom starijih stručnjaka koji bi olakšali rješavanje pitanja granice između Slovenije i Hrvatske”, potvrdila je Rehnova glasnogovornica Krisztina Nagy dio sinoćnje vijesti slovenskoga Pop TV-a.

Slovenska je televizija, naime, objavila da je Rehn tijekom svojih razgovora u srijedu u Ljubljani pa u Zagrebu predložio da "posredničko vijeće" pomogne riješiti spor oko granice, te da bi njemu bili i Robert Badinter, te neimenovana “poznata stručnjakinja za međunarodno pravo”.

- Važno je sada ne trčati pred rudo. Prvi korak da se pokrene moguće europsko olakšavanje jest da se dvije strane dogovore o odredbama i uvjetima takva olakšavanja rješenja pitanja granice i dopuštanju nastavka hrvatskih pristupnih pregovora. Glede drugih mogućih članova skupine, prerano je raspravljati o imenima dok se ne ne ostvare uvjeti za njezino osnivanje”.

EK-ov izvor rekao nam je da je “normalno da se Badintera spominje uvijek kada su u pitanju granice na zapadnome Balkanu”, no naglasio je da se, osim Ahtisaarija, u Rehnovu prijedlogu ni jedno drugo ime ne spominje, a da ni sam Ahtisaari nije još dao svoj pristanak.
- Rehn nije od Ahtisaarija ni mogao tražiti pristanak na nešto za što ne zna hoće li dvije strane uopće prihvatiti – dodao je EK-ov izvor.

Nagyeva se nije željela odrediti glede pitanja je li “curenje” tih podataka sa slovenske strane, iako je Rehn zahtijevao “tihu diplomaciju”, pokušaj potkopavanja njegova prijedloga.

- O prijedlogu se sada vodi unutarnja rasprava između obiju zemalja – jedino je što je Nagyeva željela dodati. Nije željela reći ni bi li takva skupina dobila mandat Europske komisije.

- Na dvjema je stranama da razmisle i vide jesu li otvorene za ovakvo europsko olakšavanje – uzvratila je Nagyova. Ponovila je da je riječ o dvostranome sporu, iako je iz njega izrastao “europski problem”, te da “rješavanje dvostranoga pitanja granice ne može biti preduvjet za hrvatsko uključenje” u EU.

Pogledajte na vecernji.hr