PROPITIVANJE

EK trpi kritike zbog odabira cjepiva

Foto: POOL/Reuters/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Ursula von der Leyen
Foto: Reuters/PIXSELL
Ursula Von der Leyen,
Foto: JOHANNA GERON/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
European Commission President von der Leyen gives a statement, in Brussels
03.01.2021.
u 10:25
Angelu Merkel njemački mediji kritiziraju zbog činjenice da je odluku o cjepivima prepustila Bruxellesu
Pogledaj originalni članak

Nakon početnog oduševljenja i olakšanja zbog odobrenja Pfizer/BioNTechova cjepiva, uslijedilo je i propitivanje. Odnosno kritike. U njemačkim su medijima one sada učestale jer početak cijepljenja ne teče onim tempom kao što se očekivalo. Europskoj komisiji postavljaju se pitanja je li osmislila doista adekvatnu strategiju cijepljenja, a primjerice u Focusu, izuzetno su kritični i prema Angeli Merkel. EK i Ursuli van der Leyen predbacuje se pogrešna procjena u davanju prioriteta kada se radi o kandidatima za cjepivo, odnosno njihovim proizvođačima.

Osnovna je kritika, dakako, što su se najveće količine budućeg cjepiva dogovarale s AstraZenecom i Sanofijem. AstraZenecino, odnosno oxfordsko cjepivo odobrila je Velika Britanija, no nema još signala da bi se to moglo dogoditi i za zemlje Europske unije. Cjepivo koje razvijaju Sanofi i GlaxoSmithKline još nije ni došlo do faze 3 kliničkog ispitivanja jer se već u ranijim fazama ispostavilo kako ne pruža dovoljno imunosti starijima od 60 godina. S AstraZenecom je potpisan ugovor za 400 milijuna doza, a sa Sanofijem za 300 milijuna doza. Ursulu van der Leyen pogotovo se kritizira zbog objave na Twitteru o kupnji dodatnih 100 milijuna doza Pfizer/BioNTechova cjepiva, jer je ta opcija postojala još u studenom kada je ugovor i sklopljen, a odnosio se na 200 milijuna doza s opcijom za još 100 milijuna.

K tome su ugovori s AstraZenecom i Sanofijem sklopljeni više od dva mjeseca ranije. Frauke Zipp, članica njemačke akademije znanosti Leopoldine, u Spiegelu je kritizirala upravo neodlučnost da se dogovori više inovativnih cjepiva poput Pfizer/BioNTechova nazivajući to “grubim neuspjehom odgovornih”. U Focusu idu i dalje pa odluku Angele Merkel da odlučivanje o cjepivima prepusti Bruxellesu naziva najgorom u 15 godina otkako je u uredu kancelara. Pogotovo su kritike glasnije jer prvo registrirano cjepivo protiv novog koronavirusa dolazi upravo iz Njemačke, BioNTecha. Njegov je osnivač Ugur Sahin također iznenađen manjkom povjerenja u svoju kompaniju.

– Očito je bio dojam da je sve pod kontrolom i imaju dovoljno cjepiva – rekao je Sahin. Zgodna je i primjedba u Focusu u kojoj se ističe zaostajanje Njemačke u odnosu na Izrael, SAD i Veliku Britaniju po stopi cijepljenja. “Nalazimo se negdje između Čilea i Hrvatske”, navodi se u tom listu.      

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

XA
xaron
21:14 03.01.2021.

Nije u potanju količina dostupnog cjepiva, nego logistika koka to sprovodi. To se dešava svida i niko ( nakon 10 mjeseci ) nije spreman. Tako su Englezi obez kedili dovoljne količine cjepiva a nemaju ljude koji če to sprovesti . Javio se veliki broj kvalificiranih dobrovoljaca (doktora, sestara..) ali je birokracija uvela i za njih 21 formular koji trebaju popuniti da ni dobili posao dobrovoljca.

DU
Deleted user
13:28 03.01.2021.

Samo pfizer ima narudžbe za Europske zemlje u vrijednosti 10 milijardi eura

ST
stefj
12:53 03.01.2021.

Kritike su smiješne, budući da najveći utjecaj na odluke EK ima Njemačka. No, kritike za sporost EU institucija imaju smisla. I u ovom slučaju se pokazuje koliko je EU spora i koliko zaostaje za SAD-om i Azijom, a sada i za Vel. Britanijom... Mada cjepivo nije stvar gdje inače treba žuriti, u ovom sadašnjem slučaju, to je pitanje budućnosti EU-a. Par mjeseci dodatnog kašnjenja za SAD-om i Azijom u situaciji kada EU i inače jako zaostaje, čini ogromnu razliku...