Prijedlog novih fiskalnih pravila

EK ublažava politiku štednje i predviđa sankcije za države koje se ne drže fiskalne discipline

Foto: Monasse Thierry/ANDBZ/ABACA/ABAC
Meeting of Eurogroup Ministers - Brussels
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
EU Commission to publish its reform proposals for EU fiscal rules
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
EU Commission to publish its reform proposals for EU fiscal rules
10.11.2022.
u 10:45
Paolo Gentiloni, europski povjerenik za gospodarstvo: Želimo konačno staviti rast i stabilnost u isti rang te raditi učinkovito na postizanju i jednog i drugog
Pogledaj originalni članak

Europska komisija predložila je relaksiranje europskih pravila o gospodarskom upravljanju, koja propisuju da države trebaju ciljati da im proračunski deficit bude ispod tri posto, javni dug ispod 60 posto BDP-a, a ondje gdje je javni dug veći da tempo njegova smanjenja bude jednu dvadesetinu godišnje, odnosno pet posto razlike između stvarne visine i cilja od 60 posto BDP-a.

Komisija predlaže da se promijeni upravo taj tempo smanjenja za 1/20, koji je u prošlosti vodio neke države članice u politiku stroge štednje, dok bi ciljevi od 60 i 3 posto ostali isti. Ali bi se ispunjenje tih ciljeva analiziralo s većom fleksibilnošću, od slučaja do slučaja, od države do države. Ipak, dok s jedne strane predlaže ublažavanje politike štednje, Komisija, s druge strane, želi pooštriti mogućnost uvođenja sankcija protiv država članica koje se ne drže zacrtane fiskalne discipline. Riječ je tek o prijedlogu Komisije o kojem se države članice tek trebaju složiti, ali za Hrvatsku je sve to važno jer ulaskom u eurozonu 1. siječnja 2023. dolazi i pod veću lupu Bruxellesa, odnosno Komisijina ekonomskog nadzora i koordinacije.

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
Paolo Gentiloni

Novi sustav ekonomske vladavine u EU funkcionirao bi tako da bi Komisija na temelju svoje analize održivosti javnog duga svrstala svaku državu članicu u jednu od tri kategorija: one sa “znatnim”, one s “umjerenim” izazovima te one s “niskim”. Države bi potom morale izraditi srednjoročne fiskalno-strukturne planove, koje bi odobravala Komisija i usvajalo Vijeće EU, a potom bi se države koje su ih izradile morale držati tih planova najmanje 3-4 godine. Onima koji se ne bi držali tih planova, prijetile bi financijske sankcije, koje bi im mogla odrezati Komisija, a koje bi, prema riječima stručnjaka upućenih u izradu prijedloga, trebale biti i reputacijski, ne samo financijske bolne, pa bi kao takve služile kao upozorenje državama da ne skreću sa zacrtanog fiskalnog puta. Tek treba vidjeti kako bi sve te novosti funkcionirale u praksi.

Već dugo postoji dojam da je promjena tih pravila nužna jer inzistiranje na smanjenju javnog duga i deficita ograničava rast BDP-a, smanjuje prostor za investicije, a one su potrebne u zelenoj i digitalnoj tranziciji. U koronakrizi dug i deficit samo su rasli, pa je Pakt o stabilnosti i rastu bio suspendiran 2020. i ta suspenzija primjene pravila od 60 i 3 posto traje još do kraja 2023. godine.

– Naš prijedlog želi pomiriti tri imperativa, koja su komplementarna, ne kontradiktorna. Ukratko, želimo konačno staviti rast i stabilnost u isti rang te raditi učinkovito na postizanju i jednog i drugog – poručio je europski povjerenik za gospodarstvo Paolo Gentiloni.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.