Hrpe kućnog smeća nagomilao je u središtu Petrinje varaždinski Eko tersus, tvrtka za razvrstavanje i obrađivanje komunalnog otpada. Smećari zagrebačkih, varaždinskih i čakovečkih registracija svakodnevno su u siječnju dovozili otpad. No, zadnja dva tjedna on se više ne dovozi i prekinuto je ručno sortiranje. Nakon što su se građani pobunili da ne mogu više trpjeti smrad i istaknuli kako su zgroženi izdavanjem dozvole, odmah je održana sjednica Gradskog vijeća na kojoj je zaključeno da lokacija u dvorištu Slavijatransa nije primjerena za taj posao, a gradonačelnik Željko Nenadić zadužen je za dalje pregovore.
– Potkraj siječnja inspekcija zaštite okoliša donijela je rješenje o zabrani dovoza otpada na ovo mjesto i naredila da se u idućih mjesec dana sve vrati u prvotno stanje. Budući da više nema sortiranja i prebiranja iskoristive sirovine, sa 70 zaposlenika raskinuli smo radni odnos na neodređeno vrijeme i ugovore o djelu. Dobili smo izgon iz Petrinje, nije nam se dalo vremena da se prilagodimo i uredimo prostor, a nije se mislilo ni na 70 nezaposlenih s biroa. Gradonačelnik ostaje pri svome da se iselimo, maknemo i sve uklonimo, a tek tada bi razgovarao o novoj lokaciji. Kako nismo poželjni, sami tražimo novo rješenje. U ponedjeljak imam dogovoren sastanak u Sunji – jučer nam je rekao vlasnik i direktor Eko tersusa Saša Kolarić.
– S otpadom se postupalo na otvorenome, na posve neprimjerenoj lokaciji, zbog čega se smrad širio posvuda i uznemiravao lokalno stanovništvo. Na prijavu građana inspekcijski nadzor obavljen je 17. i 24. siječnja – rekla je glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša Kata Gojević. I poslije toga nadzora usred bivšeg dvorišta Slavijatransa danima se dimilo i širio smrad s goleme hrpe ustajala smeća, a prebrana plastika, staklo i druga iskoristiva sirovina odloženi su duboko u dvorištu. Jučer su još samo tri zaposlena muškarca prešala plastiku u bale teške 250 kg.
– Eko tersus nije zazidao otvor na skladištu kroz koji su odvozili razvrstanu sirovinu. Bespravno su uzurpirali zakupljeni vanjski prostor prema kolodvoru HŽ-a, a 21. siječnja probili su zid – kaže Ivan Pucović, predsjednik Saveza regionalnih zadruga područja posebne državne skrbi.
Jednomjesečni rok za sanaciju Eko tersusu istječe u ponedjeljak, ako ne žele da podnesem sudsku tužbu, koja je već napisana – kaže predsjednik Saveza Ivan Pucović. S Eko tersusom, smještenim u dvorištu bivših radionica Slavijatransa, više ne posluje ni gradska tvrtka Komunalac iz Petrinje.
– Njihovim preseljenjem iz Male Gorice u središte grada prestali smo im prodavati ambalažu s naših "zelenih otoka". U postupku je raspisivanje natječaja za novu tvrtku otkupljivača ambalaže po najpovoljnijoj ponudi – kaže direktor Komunalca Pejo Trgovčević.
petrinjski lopine,pa koji je to centar grada,neko je na nečem bijelom kada to tvrdi,