POBUNA Zbog prijedloga ukidanja zaštite iz 1969. godine

Ekolozi i Grad inzistiraju na zaštiti rijeke Omble

12.03.2009.
u 15:57
Pogledaj originalni članak

DUBROVNIK – Vodeća dubrovačka ekologinja Jadranka Šimunović s ogorčenjem je prihvatila prijedlog izmjena i dopuna Županijskoga prostornog plana prema kojemu se ukida zaštita krajolika Rijeke dubrovačke, ali i zaštita park-šume Osmoliš pokraj Brsečina te park-šume Trsteno-Brsečine.

Počelo u Skupštini
Naime, još je u srijedu na Županijskoj skupštini vijećnik Ivica Martić prigovorio koordinatoru izmjena i dopuna Prostornog plana dožupanu Ivi Karamatiću zbog ukidanja zaštite nad te tri cjeline. Karamatić mu je odgovorio kako je taj prijedlog izradio Državni zavod za zaštitu prirode te da njihov autoritet “ne bi uspoređivao s pojedinim ‘stručnjacima’ iz jedinica lokalne samouprave”.

Dan kasnije priopćenjem za javnost oglasila se i gradonačelnica Dubravka Šuica, za čiju je gradsku upravu Karamatić kazao da se, iako je udaljena nekoliko koraka od prostorije u kojoj je plan izlagan, “nije udostojila ni doći”.

– Pitamo sada cijelu javnost i nevladine udruge što misle o ovakvim prijedlozima? Što o ovome kaže npr. udruga Eko-Omblići, koja baš djeluje na području Rijeke dubrovačke, ili Društvo prijatelja prirode “Dub”? Pitamo se što o svemu misle stanovnici Rijeke dubrovačke koji se godinama s gradskom upravom bore za to da se unaprijede uvjeti života na ovom području? A naselje Mokošica, kao argument za ukidanje zaštite, sagrađeno je prije 30-ak godina pa po čemu baš sada razlozi za ukidanje zaštite – pita se D. Šuica.

Zabrinuti ekolozi
J. Šimunović kaže da ne zna koji motivi stoje iza ovakva istupa D. Šuice, ali slaže se kako zaštita nad Rijekom mora ostati.

– Ne vidimo baš iz iskustva da je Grad nešto posebno štitio Rijeku. Dapače, našim udrugama daju samo devet tisuća kuna godišnje za rad, a okupljamo nekoliko stotina djece i ekologa. No, zaštita mora ostati jer će bez nje biti mnogo gore – kaže J. Šimunović.


Elitni turizam i urbanizacija

Kada je područje Rijeke dobilo zaštitu, taj je zaljev, s tridesetak ljetnikovaca sagrađenih od 15. do 18. stoljeća i nekoliko starih naselja, zamišljen kao skladna prirodna cjelina koja bi mogla služiti samo elitnom turizmu. No, ubrzo je sagrađena marina u Komolcu, zgrade za desetak tisuća stanovnika, a planira se i dodatna gradnja. Veći dio Rijeke nema kanalizaciju, ali ima mnogo divljih odlagališta otpada. (gc)

Pogledajte na vecernji.hr