Tijekom šetnje

Ekskluzivno: Prve snimke Branimira Glavaša iz zatvora

Foto: Zoran Grizelj
Ekskluzivno: Prve snimke Branimira Glavaša iz zatvora
23.12.2012.
u 09:32
Neslužbeno doznajemo kako Glavaš mirno provodi svoje zatvoreničke dane, ali i s velikim zanimanjem prati sve političke procese u 
Hrvatskoj
Pogledaj originalni članak

Branimir Glavaš vjerojatno je najpoznatiji zatvorenik mostarskog zatvora. Nakon što je odbio služenje kazne u Hrvatskoj, a zenički zatvor ne može pružiti određen stupanj sigurnosti ovom osuđeniku, logičan izbor je bio zatvor u Mostaru. On je u Mostar prebačen tijekom ljeta prošle godine, a za nekoliko dana će u mostarskom zatvoru dočeti drugi Božić. Večernji list donosi ekskluzivne fotografije Branima Glavaša u zatvoru tijekom dnevne šetnje. Prema pokretu, pretpostavlja se kako je Glavaš krenuo obaviti telefonski razgovor. Bivši visoki hrvatski dužnosnik već neko vrijeme nije bio u središtu medijske pozornosti, ali neslužbeno se doznaje kako je i dalje veoma aktivan u radu. Često se u Mostaru mogu vidjeti čelnici HDSSB-a, stranke koju je on osnovao, a koji se niti nakon presude za ratne zločine nisu odrekli svog političkog lidera. Inače, Glavaš i dalje tvrdi kako je nevin, te kako je žrtva političkog progona koji mu je organizirao bivši hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a RH Ivo Sanader i njegovi suradnici.

Piše memoare

Mediji su prije nekoliko mjeseci pisali kako Glavaš u zatvoru piše memoare, te kako je već napisano oko 1600 stranica. Doznaje se kako će knjiga koju Glavaš planira objaviti imati oko 800 stranica, tako da sve napisano, ipak, neće biti objavljeno. Naravno, kao osuđenik za ratne zločine Glavaš nema pogodnosti kakve imaju ostali zatvorenici u mostarskom zatvoru. Ono što se može smatrati jednom od većih pogodnosti koje uživa su telefonski pozivi koje Glavaš koristi svakodnevno. Hrvatski mediji su ranije špekulirali kako Glavaš samo na telefon troši oko 1200 maraka mjesečno, što je protumačeno kao pokušaj da i dalje upravlja strankom koju je osnovao. Glavaš je zadnji put boravio na slobodi prije nekoliko mjeseci kada je zbog smrti u obitelji pušten u Hrvatsku na pogreb sestre. Uz izuzetno jake mjere osiguranja on je dovezen u Biograd, te nakon nekoliko sati vraćen u Mostar. To je ujedno bilo prvi put da je Glavaš bio u Hrvatskoj otkako je došao u BiH. Glavaš je u međuvremenu u Grudama napravio obiteljsku kuću i upravo je prije tri godine s te lokacije ispraćen u Sarajevo gdje je počeo njegov zatvorski put u Bosni i Hercegovini. Treba nepomenuti kako Glavaš i dalje ne odustaje od borbe za dokazivanje svoje nevinosti i obaranja presude koju su donijeli hrvatski sudovi, a bh. pravosuđe potvrdilo.

Pravna bitka

Najavio kako će njegov slučaj, ako se u Hrvatkoj iscrpe sve pravne mogućnosti, završiti na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Uvjeren je kako su hrvatski sudovi tijekom njegovog suđenja napravili niz proceduralnih pogreški, te kako se presuda zbog toga mora odbaciti. Također, najavio je kako će se vratiti u Hrvatsku u slučaju da mu presuda u konačnici bude ukinuta. Ipak, radi se o procesima koji traju dugo, tako da se može pretpostaviti da će Glavaš još nekoliko Božića dočekati u zatvoru.

>> Na Glavašev prijedlog Gotovina i Markač počasni građani Osijeka

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

OB
-obrisani-
10:25 23.12.2012.

Sretan ti Bozic viteze !!! Puno zdravlja i sto skoriji povratak u Hrvatsku !!

EN
EndemskaVrsta
09:53 24.12.2012.

Razina apologije (osuđenomu!) ratnom zločincu - sve do adoracije 'čovjeka' kojemu je, s obzirom na težinu nedjela, odmjerena upravo smiješno niska kazna - savršeno govori o patologiji 'hrvatskoga društva'! Ni preživjeli se taoci hitlerizma nisu tako divili nacistima osuđenim u Nuernbergu. Zastrašujuće!

AR
arjavas
10:25 23.12.2012.

Koliko je plačen ovj propagandni letak.? Osuđenog ratnog zločinca i ratnog profitera ovako reklamirati je bezobrazluk.