U 29. broju Vojne povijesti, koji izlazi u utorak 6. kolovoza, ekskluzivno piše i naš proslavljeni skijaš Ivica Kostelić. U svom prvom tekstu u Vojnoj povijesti piše o savezničkoj strategiji i razvoju taktike od 1914. do 1939. godine.
Pročitajte uvod u Kostelićev tekst:
Drugi svjetski rat oblikovao je lice današnjega svijeta. Slobodno možemo reći da nijedan događaj u povijesti nije promatran s toliko zanimanja od strane povjesničara, vojnih analitičara i laika. S vojnog stanovišta, taktike „rata pokreta“ koje su predstavili njemački generali početkom rata, a koje su kasnije preuzeli saveznici, bile su toliko ispred svoga vremena da ih i dan-danas prepoznajemo u vojnim akcijama našeg doba. Famozni „munjeviti rat“ nije „umro“ pred Moskvom 1941., već ga, doduše upakiranoga u najnovija tehnološka dostignuća, možemo pratiti od Izraelsko-arapskog rata do rata u Iraku 2003. godine.
Promatrajući oružja koja su igrala odlučujuću ulogu u razdoblju između 1939. i 1942. godine, lako ćemo uočiti njemačku tehnološku nadmoć u ratu s Poljacima, ali se za rat u Francuskoj to ne može reći. U Francuskoj su prvenstveno njemačke taktike odigrale odlučujuću ulogu jer, primjerice, nijedan Panzer nije imao snagu francuskoga standardnog srednje teškog tenka Somue. U ratu protiv Sovjetskog Saveza njemačka se tehnološka nadmoć izgubila zbog nemogućnosti njemačke ratne industrije da drži korak s velikim gubicima te ogromnim proizvodnim mogućnostima ruske ratne proizvodnje. Zanimljivo je uočiti i neprilagođenost njemačkih oružja na ekstremne vremenske uvjete koji vladaju u Sovjetskom Savezu. Na mnogim detaljima koji se čine nevažnima ili zanemarivima u tom divovskom sukobu, Rusi su izgradili pobjedu...