Japan je evakuirao 45 svojih državljana i njihovih bračnih drugova iz Sudana te privremeno zatvorio veleposlanstvo, priopćili su u utorak premijer Fumio Kishida i dužnosnici. "Ukupno je 45 osoba poletjelo iz istočnog Sudana u Džibuti transportnim zrakoplovom C2" koji su poslale japanske snage, rekao je Kishida novinarima u utorak ujutro. Dodao je da su još četiri japanska državljanina otišla iz Sudana u Džibuti i u Etiopiju uz pomoć Francuske i međunarodnih organizacija.
Nekoliko sati poslije, japanski ministar vanjskih poslova rekao je u priopćenju da je veleposlanstvo odsad privremeno zatvoreno nakon evakuacije osoblja. Japan je objavio da je oko 60 njegovih državljana boravilo u Sudanu prije nego je donio odluku o njihovoj evakuaciji. Ministarstvo vanjskih poslova će u Džibutiju otvoriti ured za vezu kako bi nastavilo pomagati Japancima u Sudanu da napuste zemlju.
Više zemalja vraća kući svoje državljane iz Sudana, gdje već više od tjedan dana bjesni oružani sukob vojske i paravojske.
U sukobima koji su najžešći u glavnom gradu Kartumu i u Darfuru, na zapadu, poginulo je, pokazuju podatci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), više od 420 ljudi a 3.700 je ranjeno. Američki državni tajnik Antony Blinken objavio je u ponedjeljak da su vojska i pripadnici paravojnih skupina sukobljeni u Sudanu prihvatili trodnevno primirje, nakon desetodnevnih krvavih borba.
"Nakon intenzivnih pregovora u proteklih 48 sati, sudanska vojska i Snage za brzu potporu (FSR) pristale su na primirje u cijeloj zemlji, počevši od ponoći 24.travnja (ponedjeljak 24.00 sata po srednjoeuropskom vremenu) a treba trajati 72 sata", navodi Blinken u priopćenju.
FSR potvrđuje i u priopćenju najavljuje "primirje radi otvaranja humanitarnih koridora i lakšeg kretanja civila". Vojska se još nije oglasila o tom pitanju.
Khaled Omar Youssef, glasnogovornik Snaga za slobodu i za promjenu (FLC, povijesni građanski blok u Sudanu) rekao je za AFP da je zadovoljan "američkim posredovanjem za uspostavu humanitarnog primirja". "Ono će dovesti do dijaloga o oblicima konačnog primirja", dodaje dok američki državni tajnik ističe da surađuje sa saveznicima i s partnerima Sjedinjenih Država u vezi s osnivanjem "povjerenstva" za pregovore o trajnom prekidu neprijateljstava u Sudanu.
Ovaj put, "u ovom vremenu SAD očekuje da vojska i FSR u cijelosti i odmah poštuju primirje", upozorio je Blinken.
Eksplozije, zračni napadi i pucnjava ne prestaju u Kartumu od 15. travnja, nagnavši tisuće stanovnika na odlazak iz glavnog grada u kojemu vlada kaos. Oni koji ne mogu otići pokušavaju preživjeti bez struje i vode, trepeći nestašicu hrane i prekide internetske i telefonske veze.
U sukobima je više od 420 poginulih i 3.700 ranjenih, pokazuju podatci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).