Upisi

Elitne gimnazije pod opsadom superodlikaša

Foto: 'Sanjin Strukic/PIXSELL'
Elitne gimnazije pod opsadom superodlikaša
04.07.2011.
u 21:00
Prolaze samo najbolji. Ponegdje nije dovoljan niti 61 bod
Pogledaj originalni članak

Žestok pritisak završenih osmaša na desetak najatraktivnijih hrvatskih gimnazija obilježit će i ovogodišnje upise učenika u srednje škole. Tradicionalno, kao i prošlih godina, u zagrebačku Sedmu, Drugu, Petnaestu, Petu, Četvrtu, te splitsku Treću gimnaziju, jučer, prvi dan prijava, bilo je više prijavljenih nego što ih je škola upisivala. I to s maksimalnim brojem bodova, dakle sa 60 ili više.

Strepnja i sa 61 bodom

– Upisujemo 252 učenika, a već ih je prijavljeno 240. Svi su sa 61 bodom, osim jednog učenika koji ima 59 bodova i jednog koji se natječe sa 60 bodova - kazala je danas oko podneva ravnateljica zagrebačke Petnaeste gimnazije Veronika Javor. Prijave su još pristizale, a ravnateljica je, poput još nekih svojih kolega, kalkulirala kako napraviti selekciju jer joj ni prosjek ocjena sedmog i osmog razreda ne pomaže budući da su joj prijavljeni iz osnovne škole donijeli prosjek 5,0.

– Prijavila sam se u Petnaestu gimnaziju, imam 61 bod i nadam se da će mi biti dovoljno za upis – kratko je kazala Danijela Pfeifer. Njezina prijateljica Katarina Špoljar prijavila se u Sedmu gimnaziju i sa 63 boda vjeruje da neće imati problema s upisom.

– Malo je onih koji se prijavljuju u našu školu a da nemaju visok broj bodova. Po onome što sada znam, čini mi se da će im za upis ove godine trebati minimalno 60 bodova. Nećemo se baviti decimalama, ako upišemo i jednog učenika primjerice s 59 bodova, upisat ćemo ih sve - prokomentirala je ravnateljica Sedme gimnazije Ljilja Vokić. Ravnatelj Druge gimnazije Drago Bagić priznaje da ga ovih dana za rukav potežu brojni "prijatelji". Odgovor je svima isti - može, ima li potreban broj bodova. A i u toj gimnaziji to znači za siguran ulazak 60 ili više.

Hit medicinske škole

Ove godine dodatnih 10 posto bodova na ukupan broj dobit će djeca koja žive u teškim socijalnim uvjetima, čiji su roditelji razvedeni ili je jedan umro te ako je roditelj teško bolestan. Iako pojedini ravnatelji drže da to i nije najbolje rješenje jer oduzima mjesto nekomu tko ima bolje ocjene, državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić ističe da djetetu koje ima problema treba pružiti šansu.

On ističe da će se, iako ih je ove godine gotovo dvije tisuće više nego prošle, svi završeni osmaši upisati u neku srednju školu gdje im je osigurano više od 56.000 mjesta. Velik je interes učenika za tehničke i medicinske škole, dok se trogodišnje strukovne škole pune slabije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 30

DU
Deleted user
21:30 04.07.2011.

hvala komentarko! vec sam se poplasio te silne elite, kako mladih tako starijih.

LI
lipa75
21:32 04.07.2011.

Prije mjesec dana je ministar pokušavao pronaći dodatni način selekcije za superodlikaše, a o njihovom prevelikom broju nije rekao niti riječi. Kao i prema većini stvari u ovoj državi problem se gleda na totalno krivi način. Potrebno je hitno postrožiti kriterij u osnovnim školama. Ovakva situacija je neodrživa i rezultira daljnjim srozavanjem našeg obrazovnog sustava.

KO
komentarko
21:11 04.07.2011.

Kao učitelj u osnovnoj školi mogu reći je velik dio ovih dio superodlikaša takav samo na papiru. Takav je pritisak roditelja i kriterija za upis u gimnazije da je stvarno teško nekome dati četvorku i onda snositi odgovornost što se neko dijete neće upisati u željenu školu. Postupak upisa u srednje škole treba promijeniti.