Izjava predsjednika Europskog parlamenta Martina Schulza da Europskoj uniji prijeti raspad komentirala se jučer u hodnicima EP-a i drugih institucija EU u Bruxellesu, a većina ljudi tako dramatičnu izjavu shvaća više kao upozorenje i poziv da se nešto učini nego kao realnost koja se može brzo dogoditi.
– Izbjeglička kriza predstavlja najveći izazov za EU u 50 godina. Stoga moramo natjerati ljude da to shvate – komentirao je za Večernji list Schulzov njemački kolega Elmar Brok, koji shvaća Schulzovu dramatičnost kao korak u tom smjeru shvaćanja opasnosti.
Šefica diplomacije EU Federica Mogherini nije željela komentirati Schulzovu izjavu, no jesu hrvatski europarlamentarci.
– Vjerojatno opasnost i blizina raspada EU nije takva kako zvuči ta dramatična izjava, ali stanje nije ni tako dobro. Raspad jedne takve institucije, koja se tako dugo gradila i postala tako robusna, ne ide samo tako. Ali EU se doista nalazi ili pred nekakvim raspadom, koji se, ako se bude događao, neće dogoditi tako brzo, ili pred nekom reformom koja će stvoriti Uniju s više brzina, kaže Jozo Radoš (HNS).
Predsjednik EP-a Martin Schulz u intervjuu za Die Welt rekao je kako se EU može raspasti jer postoje snage koje žele da se raspadne. Dodao je kako "moramo pokušati to izbjeći, jer bi posljedice bile dramatične".
– EU je u opasnosti i nitko ne može reći hoće li i dalje postojati za 10 godina. Ako želimo da postoji, morat ćemo se za nju boriti vrlo snažno – rekao je Schulz.
SDP-ov Tonino Picula smatra da Schulz tom izjavom zapravo poziva da se u EU pronađe neka nova vrsta zajedništva i da se reformira funkcioniranje Unije.
>> Europska unija časti s milijun eura za gradnju šumskih prometnica
Jako se dobro sjećamo stavke pravosuđa i izdaje naših generala i državnih tajni kako bi se svidjeli Karli delponte a sad kad se EU raspadne slobodno ih možemo staviti u kategoriju veleizdajnika i oduzeti sve privilegije i materijalna prava.