energetska tranzicija

Energent o kojem Europa ovisi može biti najbrži put prema potpunoj dekarbonizaciji

Foto: Shutterstock
plinske elektrane
Foto: Shutterstock
plinske elektrane
Foto: Pixsell/Reuters
plinske elektrane
Foto: PIXSELL/DPA
plinske elektrane
08.11.2024.
u 08:59
U svijetu koji se sve više okreće obnovljivim izvorima energije, plinske elektrane i dalje zauzimaju važno mjesto u prijelaznoj fazi prema energetskoj održivosti.
Pogledaj originalni članak

U kontekstu energetske nesigurnosti i sve većeg pritiska na prelazak na održive izvore energije, plinske elektrane igraju ključnu ulogu u osiguravanju stabilne i pouzdane opskrbe energijom. Europa se posljednjih godina suočava s rastućim izazovima ovisnosti o uvoznim energentima, što dodatno naglašava potrebu za lokalnim rješenjima. Plin se, iako je fosilno gorivo, nameće kao prijelazna opcija koja nudi fleksibilnost i sigurnost u energetskoj tranziciji. Iako su obnovljivi izvori energije poput sunca i vjetra ključni za budućnost, plin može igrati ključnu ulogu u stabilizaciji prijelaza. Analtička kuća S&P Global zato je nedavno istaknula niz razloga zašto će upravo plinske elektrane imati značajnu ulogu u energetskoj tranziciji koja nas sve čeka. Ovo su neki od njih.


Stabilnost i pouzdanost opskrbe energijom

Jedan od najvećih izazova obnovljivih izvora energije jest njihova ovisnost o vremenskim uvjetima. Solarna energija je dostupna samo kada ima sunce, a i onda postoji dosta parametara koji utječu na same solare i proizvodnju električne energije, dok su vjetroturbine ovisne o vjetru.

Foto: Shutterstock
plinske elektrane

U trenutnim uvjetima, skladištenje energije iz ovih izvora nije dovoljno razvijeno da bi moglo osigurati stabilnu opskrbu kućanstava. Plinske elektrane s druge strane, mogu brzo odgovoriti na fluktuacije u potražnji i proizvodnji te osigurati stabilnost mreže, nadopunjujući obnovljive izvore kada oni nisu dostupni.


Niže emisije u odnosu na ugljen

Dakako, plinske elektrane nisu bez emisija, ali ipak emitiraju značajno manje CO2 u usporedbi s ugljenom. Energetski sektor polako se odvaja od fosilnih goriva upravo zbog smanjivanja ugljičnog otiska, a plin se smatra „čistijim” gorivom. Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), plinske elektrane proizvode do 50% manje emisija CO2 nego elektrane na ugljen. U kontekstu energetske tranzicije, plin zato predstavlja korak prema čišćem sustavu opskrbe energijom u budućnosti.


Fleksibilnost u kombinaciji s obnovljivim izvorima

Plin može raditi u kombinaciji s obnovljivim izvorima energije. Budući da se plinske elektrane mogu brzo uključivati i isključivati u odnosu na druge energente, ta mogućnost im omogućuje fleksibilnost koja je potrebna za integraciju obnovljivih izvora u elektroenergetsku mrežu. Kada solarne i vjetroelektrane proizvedu ne proizvode dostatnu energiju, plinske elektrane mogu premostiti jaz i održati opskrbu stabilnom.

Foto: Pixsell/Reuters
plinske elektrane


Pristupačnost i sigurnost opskrbe

Za mnoge zemlje, uključujući i Hrvatsku, plinske elektrane osiguravaju veću energetsku sigurnost. Europa, koja se suočava s izazovima oslanjanja na uvoznu energiju, vidi prirodni plin kao sigurniju lokalnu opciju u odnosu na ugljen ili naftu. Osim toga, rastuće korištenje ukapljenog prirodnog plina (LNG) omogućava veći izbor dobavljača, smanjujući ovisnost o pojedinim zemljama ili regijama.


Katalizator za prijelaz na niskougljične tehnologije

Jasno je kako plin nije savršeno rješenje, ali može itekako ubrzati prelazak na čiste tehnologije. Trenutačno u svijetu postoji mnogo istraživanja i ulažu se značajna sredstva u tehnologije koje omogućavaju hvatanje i skladištenje ugljika (CCS), što bi moglo dodatno smanjiti emisije iz plinskih elektrana. Osim toga, plin se može koristiti kao prelazni korak do trenutka kada skladištenje energije iz obnovljivih izvora postane dovoljno učinkovito i jeftino za masovno korištenje.

Foto: PIXSELL/DPA
plinske elektrane

Plinske elektrane pružaju ključnu podršku energetskoj tranziciji prema budućnosti s nižim emisijama. Njihova uloga u stabilizaciji mreže, smanjenju emisija, fleksibilnosti, i sigurnosti opskrbe energijom čini ih neophodnim partnerom u naporima za dekarbonizaciju energetske mreže. Kako se tehnologija razvija i kako se svijet sve više okreće obnovljivim i čistim izvorima, plin će, barem u srednjoročnom razdoblju, imati svoje mjesto u energetskoj strategiji mnogih zemalja.

Sadržaj nastao u suradnji s PPD-om.

Pogledajte na vecernji.hr