Proizvodnja energije na mjestu gdje se ona troši donijet će brojne prednosti – manju cijenu energije, nova radna mjesta, nove izvore prihoda za proizvođače opreme, bolju mogućnost kontrole cijena za građane, nove prihode za gradove i općine. Zato je energetska tranzicija ne samo energetsko nego i prvorazredno socijalno i političko pitanje, a za njenu punu provedbu i građani i lokalne vlasti moraju imati veću moć odlučivanja.
Za energetsku tranziciju, do koje nam je još dug put, bit će potrebno mijenjati i način razmišljanja. No,zastupljenost tema energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u medijskom prostoru u Hrvatskoj je nedostatna. Kako bi se informirala šira javnost potrebno je prije svega educirati one koji ih informiraju i koji kreiraju mišljenje šire javnosti, a to su upravo novinari/mediji.
Pogledajte intervju s glasnogovornicom REGEA-e Ivanom Belić:
Stoga je na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), pokrenut je obrazovni program "Energetska učinkovitost - novinarstvo za budućnost". Cilj programa je suradnja i povezivanje akademske zajednice i realnog sektora koji će studentima dati dodanu vrijednost obrazovanju, te ih potencijalno zainteresirati i bolje upoznati s temama iz područja energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
Projekt vode prof. Marina Mučalo i Ivana Belić, glasnogovornica REGEA-e. Kroz ovaj program, FPZG i REGEA će educirati mlade i buduće novinare, studente završnih godina koji u budućnosti preferiraju raditi kao novinari bilo u tiskanim medijima, online-u, televiziji ili na radiju.
O detaljima ovog programa i njegovoj važnosti, razgovarali smo s Ivanom Belić, glasnogovornicom REGEA-e i jednom od voditeljica
projekta, a intervju pogledajte u videu.
"Nešto što svatko od nas ima koristi" --- ??? --- Kakvu korist ima od energetske učinkovitosti, kad mi "prof. silvije novak" zabranjuje njezino korištenje???