[europske teme]

'Englesko rješenje' za Tursku?

01.09.2005.
u 16:08
Pogledaj originalni članak

Većina Europljana se protivi ulasku Turske u EU. Istovremeno,  većina  podržava početak pregovora s Hrvatskom. Takva je situacija uoči odluke o početku pregovora i s Turskom i s Hrvatskom.

Njemačka kandidatkinja za saveznog kancelara, Angela Merkel, poslala je svim  konzervativnim vladama u EU predstavku u kojoj se zalaže da Turska dobije status "privilegiranog partnera". To je i francuska opcija. Čak je predsjednik europskih socijaldemokrata Swoboda izjavio da bi početak pregovora s Turskom prije početka pregovora s Hrvatskom  bio "nezamisliv". Međutim, Bruxelles je odbio njemački prijedlog, što je rezultat nastojanja britanskih predsjedatelja da proguraju Tursku.

Turska čak ni formalno nije priznala Grčku Republiku Cipar. Premijer Blair, koji se u hrvatskom slučaju protivi početku pregovora samo zbog Gotovine, smatra da je Turska ispunila sve uvjete. Istodobno, u vladajućoj stranci  AKP  turskog premijera Erdogana  javljaju se negativni refleksi prema Europi, prije svega kada se radi o dubljim  reformama ili o gubitku suvereniteta. Parlament se još nećka da na zahtjev Bruxellesa preljub izostavi iz kaznenog zakona. Francuska pak  traži da se Ankara ispriča za genocid koji su 1915. nad Armencima počinili Mladoturci. Kada su nedavno i turski povjesničari namjeravali priznati taj genocid, umiješala se politika, predbacujuci im da domovini zabijaju nož u leđa.

Početak pregovora s Hrvatskom značio bi geografsko zaokruženje kontinenta i političko produbljenje Unije. Početak pregovora s Turskom  za Uniju bi  bio put u neizvjesnost. Je li moguće političko produbljenje EU s mnogoljudnom i siromašnom Turskom, koja ne može integrirati 18 milijuna Kurda  i koja se lomi između radikalnog islamizma i kemalističke diktature? Ali, čini se  da je upravo to razlog zbog kojeg  Englezi, koji se protive svakom političkom produbljenju Unije,  favoriziraju Tursku.

U Turskoj su svjesni da ih Europa  neće. Ali savjetnici   Erdoganu savjetuju da što prije započne pregovore ukazujući na mogućnost "engleskog rješenja" za Tursku.  To bi značilo oprostiti se od ulaska u zonu eura, neprihvaćanje europskog ustava. Za EU bi to značilo mnogo više, oprostiti se zauvijek od uloge globalne sile.

Pogledajte na vecernji.hr