Traže istražni zatvor

EPPO objavio za što sumnjiči Žalac: Oštetili su EU i RH za 1,8 milijuna eura

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Vinkovci: Kuća u vlasništvu Gabrijele Žalac, uhićene zbog afere Softver
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Zagreb: Policija dovodi Gabrijelu Žalac na Općinski kazneni sud
11.11.2021.
u 10:47
Žalac je prenoćila u policijskom pritvoru te se čeka odluka odluka o istražnom pritvoru
Pogledaj originalni članak

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) objavio je za što se tereti bivša ministrica Gabrijela Žalac koja je jučer uhićena s još troje osumnjičenih. 

Podsjetimo, bivša ministrica jučer je uhićena zbog afere Softver s još tri osobe, među kojima je i ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric. Uhićeni su i vlasnici tvrtki Micro projekt i Ampelos Mladen Šimunac te Marko Jukić. Žalac je prenoćila u policijskom pritvoru te se čeka odluka odluka o istražnom pritvoru. 

Priopćenje EPPO-a prenosimo u cijelosti:  

''Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv četiri hrvatska državljana i dva trgovačka društva zbog kaznenih djela trgovine utjecajem i zlouporabe položaja i ovlasti. Među osumnjičenima su bivša ministrica u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU (MRRFEU) i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU). Sve četiri osumnjičene osobe uhićene su jučer, 10. studenoga 2021., na zahtjev EPPO-a.  
 
Na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji provedenih u suradnji s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF), hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta te Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija, EPPO je sada službeno pokrenuo istragu.

Sumnja se da je prvoosumnjičena, u dvostrukoj ulozi kao ministrica u MRRFEU i predsjednica Upravnog vijeća SAFU, poduzela radnje s ciljem osiguravanja povlaštenog položaja za drugoosumnjičenoga i trećeosumnjičenoga, kao i za trgovačka društva povezana s njima. Navedene su se radnje dogodile u 2017. i 2018. godini, u procesu javne nabave informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. U tom je razdoblju bivša ministrica bila odgovorna za zakonito provođenje postupaka javne nabave u MRRFEU te za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU-a.

Povlašteni položaj osiguran je prilagođavanjem Planova nabave MRRFEU-a za 2017. i 2018. u korist  drugoosumnjičenoga i trećeosumnjičenoga i s njima povezanih trgovačkih društava povećavanjem planirane procijenjene vrijednosti nabave toga informatičkog sustava, mijenjanjem vrste nabave i načina nabave te prilagođavanjem traženih tehničkih specifikacija programskog rješenja za potrebe MRRFEU informatičkom programu koji su drugoosumnjičeni i trećeosumnjičeni i s njima povezana trgovačka društva imali na raspolaganju. Bivša je ministrica odlučila da će ga MRRFEU kupiti po cijeni znatno višoj od cijene koja se na tržištu može postići za izradu programa takvih tehničkih specifikacija i funkcionalnosti. 

Sumnja se da je radi realizacije dogovorenoga bivša ministrica najprije tijekom 2017. godine donijela odluku o pregovaračkom postupku bez prethodne objave javnog poziva za podnošenje ponuda, precijenjene vrijednosti nabave u iznosu od 9,860.000,00 kuna (+/- 1,31 milijuna eura); u kojem su postupku na podnošenje ponude pozvana trgovačka društva povezana s drugoosumnjičenim.

Kako bi osigurala nastavak pregovaračkog postupka javne nabave bez objave poziva za nadmetanje te koristeći  istovremeno autoritet ministrice MRRFEU i predsjednice Upravnog vijeća SAFU, bivša je ministrica zatražila od četvrtoosumnjičenoga, ravnatelja SAFU (agencije nadležne za prethodnu kontrolu postupaka javne nabave MFFREU financiranih iz sredstava EU) da osigura da SAFU u prethodnoj kontroli dokumentacije o nabavi licencije informatičkog programa, neosnovano procijenjenih na iznos od 9,860.000,00 kuna, ne osporava pregovarački postupak javne nabave.

S obzirom na to da je to od njega tražila predsjednica SAFU i ministrica koja hrvatskoj Vladi predlaže njegovo imenovanje i razrješenje, ravnatelj je pristao te je od stručnih službi SAFU zatražio da u primjedbama maksimalno ublaže komentare na dokumentaciju o nabavi i ne navedu izrijekom da nema temelja za provođenje pregovaračkog postupka bez prethodne objave poziva za nadmetanje zbog evidentne povrede Zakona o javnoj nabavi.

Nakon što je u listopadu 2017. godine Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave predmetni postupak nabave poništila zbog povrede Zakona o javnoj nabavi, bivša ministrica i drugoosumnjičeni nastavili su u 2018. godini poduzimati radnje kako bi ugovor bio dodijeljen trgovačkim društvima drugoosumnjičenoga. 

U konačnici je, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, MRRFEU zaključio ugovor o kupnji tog informatičkog sustava s trgovačkim društvima povezanim s trećeosumnjičenim, poslovnim partnerom drugoosumnjičenoga, pri čemu je nerealno ugovorena cijena u iznosu od 12,991.000,00 kn (1,73 milijuna eura), iako bi realna cijena navedenog sustava iznosila oko 2,000.000,00 kuna (265.000 eura).  

Nabava navedenog programa bila je dijelom (85%) financirana bespovratnim sredstvima Europske unije iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Navedeni iznos, zajedno s PDV-om (ukupno 16,238.750,00 kn, ili 2,16 milijuna eura) uplaćen je na račun društva trećeosumnjičenoga, nakon čega su sredstva dijelom prebačena na račune društava drugoosumnjičenoga i trećeosumnjičenoga, a dijelom podignuta u gotovini. 

U konačnici je financijskim interesima Europske unije i Republike Hrvatske nanesena šteta u ukupnom iznosu od 1,8 milijuna eura.
 
EPPO će sucu istrage predložiti određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika'', navode u priopćenju.

VIDEO Gabrijela Žalac dovedena na sud: Čeka se odluka o istražnom zatvoru


 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 44

LI
Lisac
12:16 11.11.2021.

Da bas je prigodno pusteno

ST
stefj
14:37 11.11.2021.

Ajme, koji amaterizam. Pa ovo se iz aviona vidi da je namještano, još su pri tome namjerno kršene procedure i pravila... Pohlepa ili bahatost?... U svakom slučaju neukost i neznanje. Nevjerojatno... Možda da se malo skine fama da su političari stručni ljudi, isto da se vidi i kako funkcioniraju preporuke unutar stranke. Bilo koje... OK. Ova ministrica je bila dio ženske kvote, pa su trebali nekog naći, no ići se ovako izlagati radi glumljenja političke korektnosti je smiješno. Baš me zanima tko ju je preporučio Plenkoviću, ili je samo bila iskusan birokratski kadar, kao i pola njegove vlade... Ako dolazi iz birokratskih struktura, onda je jasno, oni su tako naučeni raditi, ona je to samo prenijela na viši nivo...

MK
MKinkognito60
11:48 11.11.2021.

Ova priča liči na špijunski triler. Pojavila se taman u pravo vrijeme, u vrijeme kad je svađa imeđu dvaju predsjednika na vrhuncu. Izgleda kao majstorska igra spletkara koji proturi dio dokumenata koje će istražni organi morati proučiti i na kraju će reći sve je ok, doduše neke male nepravilnosti ali nije bilo krupne malverzacije. Postoje i imena majstora ali neće doći u javnost barem ne formalno.