Je li Turcima dosadilo čekati na vratima Europske unije, s kojom je pregovore o pristupanju u članstvo otvorila iste godine kad i Hrvatska, 2005. godine, ali Turska je prije toga 42 godine pokušavala započeti pregovore.
Hrvatska ove godine, ako Slovenci budu dali, ulazi u Uniju, a Turska, kažu analitičari, ne dobiva ni pohvale za reforme koje provodi. Čini se da turski vođe žele pokazati da je toga dosta pa je turski premijer Recep Tayyip Erdoğan najavio je da će Turska potražiti alternativu. A alternativa je tzv. Šangajska skupina, skupina azijskih zemalja okupljenih oko Rusije i Kine, tu su još bivše republike Sovjetskog Saveza, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan.
Šest azijskih zemalja
Tih šest azijskih država povezalo se iz sigurnosnih razloga, održavaju zajedničke vojne vježbe, a razvijaju i ekonomsku suradnju. "Naši nas dužnosnici redovito izvještavaju o napretku u pregovorima s EU. Međutim, EU nije otvorena i potpuno jasna u odnosima prema Turskoj. Neka više jasno kažu što žele s nama pa da znamo što nam je činiti. Samo pričaju i nikako da nam kažu nešto konkretno", rekao je Erdoğan za Agenciju Anadolija. "Zbog svih negativnosti s Europskom unijom moramo tražiti alternativu. Predsjedniku Rusije Putinu rekao sam da smo spremni ući u Šangajsku organizaciju za suradnju. Rekao sam da želimo postati članica Šangajske skupine pa da EU kažemo zbogom", oštar je bio turski premijer.
Premijer ne bira riječi
Analitičar Vlatko Cvrtila kaže da je riječ o upozorenju kojim Erdoğan želi reći da Turska ima i alternativu, da EU nije jedina opcija.
– Čini se da on ide prema realizaciji ideje o Turskoj kao važnom faktoru u trokutu velikih sila, uz Europsku uniju i Rusiju. Erdoğan ne bira riječi. Primjerice, kad je riječ o sporu s Francuskom o genocidu nad Armencima, a želi pokazati i da je Turska ojačala svoje pozicije – kaže Cvrtila.
Vojni analitičar s portala obris.org Igor Tabak kaže kako Šangajska skupina nije skupina jako međusobno povezanih zemalja te da uopće nije usporediva s EU.
– To je dosta labavo društvo, radikalno drugačije od EU. A Turska je ozbiljna država koja je provela velike reforme za EU i za to nije honorirana – kaže Tabak.
Riječ je o odnosu civilnih vlasti i vojske, u čemu Turska provodi reforme po uzoru na zapadne demokracije. Međutim, u slučaju Turske suzbijanje utjecaja vojske ne mora značiti rast demokratskih utjecaja, a u Turskoj ima i teških pitanja o poštovanju ljudskih prava i slobode medija.
ovo svakako nije dobar scenarij za EU. Sa jedne strane okružena Rusijom koja se nije odrekla imperijalizma, sa druge Turskom. To može izazvati samo probleme, u prvom redu vojno-sigurnosne za EU. Biti će zanimljivo vidjeti kako će reagirati Amerika ako turski saveznik. No Turska je vjerojatno svjesna da je već ratovala sa Rusijom tako da to savezništvo nije baš prirodno niti iskreno