posjet teheranu

Erdogan: Nuklearno oružje protivi se šerijatskom zakonu

Foto: AFP/PIXSELL
Erdogan: Nuklearno oružje protivi se šerijatskom zakonu
30.03.2012.
u 20:30
Mahmud Ahmadinedžad i Recep Erdogan, lideri dviju 
zemalja razgovarali su i o Siriji, no o tome nije bilo izjava
Pogledaj originalni članak

Ajatolah Ali Khamenei kazao je da šerijatski zakon zabranjuje proizvodnju i korištenje oružja za masovno uništenje i da takvom oružju nije mjesto u zemlji koja strogo poštuje taj zakon. Nakon te izjave gotovo sam siguran da Iran ne proizvodi nuklearno naoružanje – kazao je turski premijer Recep Tayyip Erdogan, koji se nalazi u dvodnevnom posjetu Iranu. Jedna od glavnih poruka koje je turski premijer poslao iz Irana jest da nestabilnost na bilo kojem mjestu u regiji donosi nestabilnost cijeloj regiji, što uključuje i Tursku i Iran.

Samo za civilne potrebe

“I iranski predsjednik Mahmud Ahmadinejad potvrdio je da Iran poštuje šerijatski zakon i ne radi na nuklearnom oružju, ali i dalje inzistira na tome da Iran ima pravo na nuklearni program za civilne potrebe”, kazao je Erdogan i dodao da Međunarodna agencija za nuklearnu energiju nikako ne može tvrditi da Iran posjeduje nuklearno oružje, već može samo nagađati i govoriti o mogućnostima. On je osobito naglasio da međunarodna zajednica u ovome pogledu mora biti pravedna, i to bez iznimki zato što u nekim drugim zemljama postoje nuklearne bojne glave za koje nitko ne traži objašnjenje.

Uz stanje u Siriji, upravo iranski nuklearni program bio je glavna tema razgovora između Erdogana i Ahmadinejada. Kako je za 13. travnja sazvan novi krug pregovora između Irana i međunarodne zajednice o ovoj temi, turski je premijer ponudio da se ti pregovori održe u Istanbulu, s čime se složila iranska strana.

Dijametralno suprotni

No obje su strane bile izuzetno škrte u izjavama o Siriji jer su stajališta Irana i Turske o ovoj temi dijametralno suprotna. Uoči premijerova odlaska u Teheran turski su mediji pisali da je jedan od ciljeva ovoga posjeta da Erdogan napravi pritisak na Iran da uskrati podršku sirijskom predsjednik Assadu. No komentatori također procjenjuju da će ovo biti nemoguća misija jer bi Assadov pad mogao bitno smanjiti utjecaj Irana u regiji, a osobito u Siriji i Libanonu.

Posjet Iranu turskog premijer Erdogana mogao bi biti početak još jedne diplomatske ofenzive kojoj je cilj stabiliziranje regije. No usto Erdogan, više od svega, želi da Turska postane regionalna velesila koja bi bila glavni arbitar za rješavanje problema, osobito onih koje zapadne zemlje ne uspijevaju riješiti desetljećima.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

OB
-obrisani-
21:03 30.03.2012.

@ Hikos Under NATO nuclear weapons sharing, the United States has provided nuclear weapons for Belgium, Germany, Italy, the Netherlands, and Turkey..... dakle na podrucju Turske nalazi se smanjeni broj od 90

Avatar ferdinand_ni
ferdinand_ni
20:47 30.03.2012.

Marsijanac Ne. U krivu si. Na turskom teritoriju više nema nuklearnog oružja. Znaš otkad? Od hladnoratovskog vremena. Nakon što je Hruščov 1962. povukao sovjetske rakete i nuklearno oružje s Kube, susreo se s Kennedyem i dogovoreno je da NATO povuče nuklearno oružje iz Turske koja je graničila s SSSR-om. Tako da vjerojatno još od 1962. ili 1963. godine na turskom teritoriju nema N-glava.

OB
-obrisani-
20:34 30.03.2012.

oružje je samo da se neprijatelja da se ne usudi da napane Ali je zato jevreji mogu da imaju preko 200 A bombi.