uoči europskog sastanka u Bruxellesu

Erdogan traži od EU da otvori pristupne pregovore

Foto: MURAD SEZER/REUTERS
FILE PHOTO: Turkish President Erdogan attends a news conference in Istanbul
Foto: MURAT CET NMUHURDAR/REUTERS
FILE PHOTO: Turkish President Tayyip Erdogan addresses the media after a cabinet meeting in Ankara
22.03.2022.
u 20:08
Pregovori o mogućem članstvu Turske u EU-u koji su počeli 2005., zapeli su zadnjih godina zbog rasta napetosti s Bruxellesom u vezi s nizom pitanja.
Pogledaj originalni članak

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan zatražio je u utorak od Europske unije (EU) da otvori "pristupne pregovore" s Ankarom, dan uoči europskog sastanka na vrhu u Bruxellesu posvećenog ruskoj invaziji na Ukrajinu.

"Očekujemo od EU-a da brzo otvori poglavlja pristupnih pregovora i da počne pregovore o carinskoj uniji, bez besramne računice", rekao je Erdogan nakon sastanka s nizozemskim premijerom Markom Rutteom u Ankari.

Izjave turskog predsjednika dolaze u trenutku kada je rat u Ukrajini omogućio Ankari da se vrati na međunarodnu pozornicu zahvaljujući njezinim naporima u posredovanju. Pregovori o mogućem članstvu Turske u EU-u koji su počeli 2005., zapeli su zadnjih godina zbog rasta napetosti s Bruxellesom u vezi s nizom pitanja.

Tako je Europska komisija krajem 2020. ocijenila da su izgledi Ankare za članstvo "na mrtvoj točki" zbog toga što su njezini čelnici donosili odluke suprotne interesima EU-a.

"Turska se nastavila udaljavati od EU-a, uz ozbiljno nazadovanje na području vladavine prava i temeljnih prava", izrazila je žaljenje Komisija u oštrom izvješću.

Veze Bruxellesa i Ankare veoma su se zategnule nakon neuspjelog pokušaja puča u srpnju 2016. i progona oporbe i medija koji je zatim nastupio. Predsjednici država i vlada EU-a sastaju se u srijedu u Bruxellesu na dvodnevnom summitu posvećenom uklanjanju posljedica ruske invazije na Ukrajinu.

U četvrtak se u Bruxellesu treba održati i izvanredni summit NATO-a. Turski predsjednik je u razmaku od devet dana primio četvoricu čelnika zemalja EU-a i NATO-a.

Turska, saveznica Kijeva i članica NATO-a, od početka krize u Ukrajini posreduje između Moskve i Kijeva, ali ne pristaje na zapadne sankcije Rusiji.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

JU
Jugoslavenjara
20:23 22.03.2022.

Turska je autokratska država, što bi oni u ljevičarskoj EU?