Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan (62) za pokušaj vojnog udara optužio je svog bivšeg učitelja i duhovnog mentora, propovjednika Fethullaha Gülena (75), kojeg već dugo optužuje da preko svojih sljedbenika u sudstvu i vojsci pokušava svrgnuti vladu te zatražio od SAD-a, gdje živi od 1999., njegovo izručenje.
Fethullah Gülen jedan je od najutjecajnijih muslimanskih intelektualaca na svijetu, zagovornik suvremenog i tolerantnog islama, koji je svojim utjecajem pomogao Erdoğanu i njegovoj Stranci pravde i razvitka (AKP) da osvoje vlast nakon čega se razišao s Erdoğan te su postali najljući politički protivnici.
“I islam je za sekularizam”
Gülen je duhovni vođa pokreta koji on naziva Hizmet (služenje) i čiji utjecaj daleko prelazi turske granice. Posvuda u muslimanskom svijetu, od Kenije do Kazahstana, pa čak i u BiH, Hizmet osniva škole, medije i ekspertne skupine. Ima milijune pristaša i raspolaže milijardama dolara. Erdoğanu je Gülen uvijek bio prijetnja i noćna mora pa koristi svaku priliku da ga za nešto optuži svjestan toga koliko Gülen ima utjecaja u svim državnim strukturama Turske.
U strahu da ne izgubi izbore koji su se nedavno održali, Erdoğan je u posljednje dvije i pol godine u Turskoj masovno uhićivao Gülenove ljude ili one za koje je vladajući režim ocijenio da su pripadnici njegova pokreta. Iako Erdoğan danas tvrdi da nikada nije imao neku veliku podršku Fethullaha Gülena, izborni rezultati koje je AKP ostvario na posljednjim izborima jasan su pokazatelj suprotnog. AKP je u posljednje dvije godine izgubio oko 10 posto podrške, nekoliko milijuna glasova, i to upravo zbog Gülena.
Među Gülenovim pristašama mnoge su poznate osobe iz javnog i društvenog života poput najboljeg turskog nogometaša svih vremena Hakana Şüküra, inače člana turskog parlamenta u prošlom sazivu, koji je nakon Erdoğanova i Gülenova razlaza podnio ostavku na članstvo u AKP-u zato što je oko 20 godina član Gülenova pokreta.
Kako u Turskoj tako i izvan njenih granica Gülen je stekao veliku popularnost, pogotovo na Zapadu, zbog svog pomirljivog tona, jasne osude terorizma i vrlo dobrih odnosa s predstavnicima drugih vjerskih zajednica. Gülen se bio sastao i m.s papom Ivanom Pavlom II., grčkim patrijarhom Bartolomejem i izraelskim sefardskim rabinom Elijahom Dorono Iako je početnu popularnost stekao žestokim kritikama turskog sekularizma, za sekularizam zapadnog tipa rekao je da je gotovo potpuno kompatibilan s islamskim učenjem, odnosno da je 95 posto sekularizma potpuno podudarno s islamskim učenjem, dok se vrijedi boriti za onih preostalih pet posto.
Jako utjecajan u BiH
Ugledni američki magazine Time uvrstio je Fethullaha Gülena 2013. godine među 100 najutjecajnijih intelektualaca u svijetu. Nakon više od 30 godina razvijanja pokreta, Hizmet danas raspolaže stotinama fakulteta i tisućama škola i drugih obrazovnih institucija u više od 100 zemalja svijeta, među kojima i BiH. Pod kontrolom ljudi bliskih Gülenu u BiH nalaze se Tursko-bosanski koledž, Burch Univerzitet, studentski dom na Ilidži, tjednik Novo vrijeme, te, prema nekim informacijama, turistička agencija Fidan.
Svi islamski intelektualci,a ne samo Gulen, jasno su osudili terorizam ISIL-a i sličnih psihopata koji ubijaju nevine u ime islamske vjere,.Te skupine bolesnih umobolnika mogu predstavljati samo crni mrak Ko želi,lako može naći OSUDE na internetu.