Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec i njegova hrvatska kolegica Vesna Pusić na današnjem su se sastanku na rubu Bledskog strateškog foruma usuglasili da je stvoren napredak kad je riječ o rješavanju problematike Ljubljanske banke. Erjavec je izjavio da će Slovenija nastaviti postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora za Europsku uniju nakon što obje vlade potvrde rješenje za problem prenesenog duga bivše slovenske banke u Hrvatskoj koji će iznijeti dva stručnjaka, slovenski France Arhar i hrvatski Zdravko Rogić. Erjavec je izjavio da će slovenska vlada sljedeći dan, nakon što to rješenje bude prihvaćeno, moći započeti postupak ratifikacije.
Hrvatska je šefica diplomacije pak izrazila nadu da će do toga doći što je prije moguće. Naime, do sada je hrvatski pristupni ugovor ratificiralo samo 11 od 27 članica EU, a neke od njih za početak postupka čekaju ovojesensko izvješće o monitoringu kojem je Hrvatska podvrgnuta od trenutka zaključenja pregovora pa do ulaska u EU (kako ne bismo, poput Rumunjske i Bugarske, morali imati monitoring i nakon ulaska u članstvo). No, 1. srpnja iduće godine se približava, Nizozemsku čekaju novi izbori, Njemačka je najavila početak procesa kao i Velika Britanija, ali vremena je sve manje.
>> Stari znanci Rogić i Arhar uvjereni da će rješenje zadovoljiti sve
>> Poruka Sloveniji: Promatramo vas, i znajte, strpljenje nam je pri kraju
>> Slovenija ne može tražiti novac od EU i onda blokirati Hrvatsku
Kad je pak riječ o Ljubljanskog banci, Arhar i Rogić sastali su se prošlog tjedna na Otočcu na Kupi i tada je slovenska strana čvrsto ostala pri svojim stavovima da se taj problem ne smije rješavati sudskim tužbama, nego da mora biti dio ukupnog procesa sukcesije bivše države. Hrvatska pak od samog početka pregovora zagovara tezu da pitanje “stare” devizne štednje Ljubljanske banke podružnice Zagreb ne smije biti preduvjet za ratificiranje hrvatskog pristupnog sporazuma.
Ministrica Pusić također je istaknula kako se nada da će prijedlozi stručnjaka ubrzo biti izneseni (sljedeći je sastanak u Zagrebu 18. rujna), a da dosadašnji pregovori pokazuju “pozitivne simptome”. Naglasila je i da je europsko partnerstvo Slovenije i Hrvatske trajnije od bilo čega drugoga te da smo u “položaju i pred obvezom da preuzmemo odgovornost za regiju”.
Kako me ovo dvoje nasmijava