Gotovo devet mjeseci Dom za starije i nemoćne osobe u Iloku odolijevao je proboju koronavirusa među korisnike i zaposlenike, a onda se dogodilo ono najgore. Krajem prošlog mjeseca zabilježeni su prvi slučajevi zaraze među korisnicima i zaposlenicima doma u Iloku, koji broji ukupno 172 korisnika o kojima skrbi 59 zaposlenika.
A cijena proboja virusa u iločki dom bila je i više nego velika – 82 korisnika i 28 zaposlenika do sada je zaraženo, a preminulo je čak 17 korisnika doma.
– Iznimno nam je žao zbog svake preminule osobe. To su sve naši višegodišnji korisnici s kojima smo proveli puno vremena zajedno. Nazvali smo svaku od obitelji preminulih kako bismo im izrazili sućut i objasnili što se dogodilo. Svi su imali razumijevanja i zahvalili su na svemu što smo radili za njihove najmilije. Svi su svjesni što COVID-19 nosi sa sobom – riječi su direktorice Doma za starije i nemoćne osobe u Iloku Darije Nikolić.
Sada nose vizire
Objašnjava da se virus pojavio na odjelu pojačane njege, na kojem su smješteni korisnici s nizom dijagnoza, među kojima su i one najteže. To je i bilo presudno za ovoliki broj preminulih osoba jer su se razboljele osobe koje su redom već bile teško bolesne. Zaraženi su počeli zbog komplikacija polako završavati po bolnicama, a ubrzo su uslijedile i informacije o prvim preminulim osobama. Nikolić ističe da su bili svjesni koliko je virus opasan za korisnike doma, tako da su od prvoga dana epidemije provodili sve propisane epidemiološke mjere pa je mjerenje tjelesne temperature i nošenje maski bilo svakodnevica, a bili su zabranjeni i posjeti korisnicima. S drugim valom epidemije zaposlenici su počeli nositi i vizire.
– Nažalost, ništa nije pomoglo, a mi do danas nismo utvrdili kako se virus „probio“ u dom. Pretpostavljamo da je to bilo preko naših asimptomatskih zaposlenika, koji nisu imali nikakve simptome bolesti i normalno su radili. Virus se vrlo brzo raširio na odjelu pojačanje njege, koji smo odmah potpuno izolirali kako bismo spriječili njegovo širenje. Poslije toga iz dana u dan imali smo nove korisnike, ali i zaposlenike doma, kojima je virus potvrđen – rekla je Nikolić.
Dodaje da je ono najgore s epidemijom koronavirusa prošlo, ali i da ne isključuje da od zaraženih korisnika još netko premine od posljedica virusa s obzirom na to da imaju još nekoliko korisnika koji su završili u bolnicama. S probojem virusa i zaposlenici su počeli raditi odjeveni u zaštitna odijela kako bi dodatno zaštitili korisnike, ali i sebe.
Zaraženo 50% djelatnika
– S virusom se nikada ne zna, ali mislimo da je ono najgore prošlo. Polako se sve vraća u normalu koliko je to moguće u ovoj situaciji. I dio zaraženih zaposlenika počeo se vraćati na posao, a očekujemo kako će se tijekom idućeg tjedna velika većina zaraženih radnika vratiti na svoja radna mjesta. Preduvjet za to je da imaju negativan PCR test – istaknula je Nikolić.
Upravo je velik broj zaraženih među radnicima dodatno otežavao svakodnevno funkcioniranje Doma za starije i nemoćne osobe u Iloku. Zbog činjenice da je gotovo 50 posto djelatnika bilo zaraženo, uprava doma morala je pronaći nove radnike kako bi dom nastavio normalno funkcionirati. Novi radnici pronađeni su na Zavodu za zapošljavanje.
A, da nevolja nikad ne dođe sama, potvrdilo je i nedavno nevrijeme kada je jak vjetar odnio krovove s tri kućice u kojima su smješteni korisnici doma te sa skladišta. Sve to je također vrlo brzo sanirano. Prema službenim podacima županijskog Stožera civilne zaštite, od početka epidemije u Vukovarsko-srijemskoj županiji ukupno su oboljele 6982 osobe, od kojih je 6221 izliječena. Dosad su ukupno preminule 122 osobe. Trenutačno je u županiji sto osoba hospitalizirano zbog bolesti COVID-19.
Mjere u domovima za starije i nemoćne su na snazi od početka zaraze i stroge su pa je ipak 2/3 umrlih upravo iz tih ustanova kao i u cijeloj EU. To je tužni ali istinit odgovor onima koji prozivaju vladu ili "stožer" da su trebali napraviti ovo ili ono, tada ili ranije. Ako su ljudi neodgovorni kako na žalost vidimo nema tih mjera koje mogu spriječiti širenje zaraze.