Etičko povjerenstvo jedino je tijelo koje bi eventualno moglo utjecati na to da ratni zločinac ne bude nositelj liste na idućim parlamentarnim izborima.
Namjeri koju je iskazao HDSSB – da im nositelj liste bude Branimir Glavaš – ne može se suprotstaviti nijedna zakonska odredba. Situaciju da bi pravomoćno osuđeni ratni zločinac, koji je usto i bjegunac pa zbog toga u susjednoj državi BiH služi zatvorsku kaznu, mogao biti adut na izborima nitko nije mogao predvidjeti.
– Ako nas se bude pitalo, zasigurno ćemo zauzeti stav o tome može li Branimir Glavaš, s obzirom na to da izdržava zatvorsku kaznu za ratni zločin, biti nositelj liste. No, Etičko povjerenstvo kolektivno je tijelo koje donosi odluke većinom glasova pa stoga ne bih unaprijed nagađao ishod niti iznosio svoj stav – kaže akademik Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, koji je po toj funkciji automatski i predsjednik Etičkog povjerenstva za izbore.
Nema povratka u Sabor
Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor predviđa da izabranom zastupniku prestaje mandat kada je osuđen na kaznu zatvora dulju od šest mjeseci, što znači da Glavaš, s obzirom na to da je na izdržavanju kazne do 2017. godine, nikako ne može računati na povratak u saborske klupe.
No, da bi se koristili Glavaševom popularnošću, koja navodno još postoji kod dijela stanovnika Slavonije i Baranje, u njegovu HDSSB-u nisu ga morali kandidirati za zastupnika, nego su iskoristili relikt u izbornom zakonodavstvu iz ere Franje Tuđmana. Još se devedesetih, i to kako bi se korištenjem imena i popularnosti tadašnjeg predsjednika Tuđmana što više profitiralo, uvelo institut nositelja liste. Zahvaljujući tome je Tuđman, iako se nije natjecao za saborskog zastupnika, bio na vrhu svih HDZ-ovih lista na parlamentarnim izborima. Građani su glasali za HDZ zaokružujući ime Franje Tuđmana. Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor kaže da "nositelj liste na mora biti kandidata na listi". Ta se odredba provukla do danas pa teoretski svatko može biti nositelj liste. Da je to želio, HDSSB je mogao za nositelja liste postaviti, primjerice, Marka Perkovića Thompsona ili Sarah Palin (kandidatkinja Republikanske stranke za potpredsjednicu SAD-a na izborima 2008. godine).
Nije se razmišljalo
Nijedan zakon za nositelja liste na parlamentarnim izborima ne stavlja baš nikakve uvjete niti ograničenja. Ne navodi se čak ni da nositelj liste treba biti hrvatski državljanin. O apsurdnosti ove odredbe nije se razmišljalo do trenutka kada je HDSSB iskoristio zakonsku rupu i za nositelja liste naveo ratnog zločinca. Akademik Kusić napominje da je u životu vrlo česta situacija kada je nešto upitno s moralne i etičke strane, ali je pritom zakonski neupitno. Povjerenstvo koje se tek treba sastati ipak bi moglo o svemu dati neki konačni sud i u krajnjoj liniji spasiti ugled cijele zemlje. Na povjerenstvu (koje je inače nadstranačko tijelo općepriznatog javnog ugleda) zadaća je da utječe na ostvarivanje demokratskih načela u izborima i ocjenjuje ponašanje sudionika.
etičko povjerenstvo u hrvata....liepa li \"contradictio in terminis\".