smrt državnika

Etiopski premijer umro od čudne infekcije nakon 20 godina vlasti

Foto: AFP/Pixsell
Etiopski premijer umro od čudne infekcije nakon 20 godina vlasti
21.08.2012.
u 20:09
Zenawija hvale zbog gospodarskog razvoja zemlje, ali i kude zbog represije prema novinarima
Pogledaj originalni članak

Etiopija je nakon dva desetljeća ponovno na prekretnici: u bolnici na nepoznatom mjestu izvan te zemlje – nagađa se da je bio u Bruxellesu ili u Njemačkoj – umro je od nepoznate infekcije 57-godišnji premijer Meles Zenawi, na vlasti od 1991. godine. Analitičari se pitaju je li taj autokrat stvorio sustav koji će ga nadživjeti, no izbora, najavljuje se, neće biti sve do redovnih izbora 2015. godine, u međuvremenu vlast je preuzeo zamjenik premijera Hailemariam Desalegn.

Tlačio novinare

Meles je dvadeset godina ovom siromašnom zemljom vladao čvrstom rukom, u pozitivne strane ubrajaju mu ekonomski rast utemeljen na poljoprivredi, opći razvoj zemlje te preuzimanje uloge glavne uzdanice međunarodne zajednice u trusnom području Roga Afrike gdje se gotovo bez prestanka vode sukobi raznih stupnjeva intenziteta. Meles je zaslužan i za otvaranje Etiopije svijetu. Međutim, protivnici tvrde da je tlačio opoziciju i novinare, nisu rijetki bili prosvjedi protiv njega u inozemstvu. U nas je u vrijeme Jugoslavije Etiopija bila među omiljenim prijateljskim zemljama, s prijateljskim razmjenama posjeta, Tito je išao u Adis Abebu, Haile Selasije bio je i na Brijunima. Taj je car vladao zemljom od 1930. do 1974. godine, s prekidom za vrijeme talijanske okupacije od 1935. do 1941. godine, kad ga britanska vojska uz pomoć domaćih pobunjenika vraća na prijestolje.

Vojni udari

Kraj 20. stoljeća obilježen je državnim udarima i ubojstvima vladara. Car Haile Selasije svrgnut je u vojnom udaru 1974. godine, u pritvoru je umro iduće godine pod nerazjašnjenim okolnostima. Naslijedio ga je general Teferi Benti koji je nakon samo tri godine ubijen, na vlast tada, 1977. godine, stupa pukovnik Mengistu Haile Mariam kojeg nakon 14 godina vlasti svrgavaju pobunjenici na čelu s upravom preminulim Melesom. Uoči smrti raskalašenog cara Hailea Selasija, Etiopiju je pogodila glad u kojoj je umrlo 200 tisuća ljudi. Vladavinu Mengistua, pak, obilježio je tzv. crveni teror, tisuće ljudi su ubijene, provedena je nasilna kolektivizacija poljoprivrede. Velika glad pogodila je zemlju 1984-1985. godine, zapad je pritekao upomoć. Mengistu je priredio i izbore 1987. godine, izabran je na temelju novog ustava.

Bijeg iz zemlje

Četiri godine kasnije Etiopska narodna revolucionarna demokratska fronta ruši tog vođu crvenog terora koji je ostavio tisuće žrtava i prisiljava ga na bijeg iz zemlje. Na vlast dolazi Meles, u trenutku kad Eritreja koristi priliku da se izbavi iz etiopskih ruku i uskoro proglašava nezavisnost. Eritreju je Haile Selasije okupirao 1962. godine i pod etiopskom vlašću ostaje do 1993. godine. Ostaci pod čudnim okolnostima preminulog cara Hailea Selasija, koji je i sam bježao iz zemlje u vrijeme talijanske vlasti, otkriveni su nakon dolaska Melesa na vlasti, 1992. godine, pod zahodom u vladarskoj palači. Pokopan je osam godina nakon toga, u studenom 2000. godine, u katedrali u Adis Abebi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
22:56 21.08.2012.

Baš šteta izuzetno je lijep pa je šteta za ljudsku vrstu što ovakvih ljepotana nema puno više. (a možda je i korisno)