novi grčki početak

EU će od Samarasa tražiti rezanje potrošnje i privatizaciju

Foto: Reuters/PIXSELL
grčka,izbori (1)
Foto: Reuters/PIXSELL
grčka,izbori (1)
Foto: AFP/PIXSELL
grčka, samaras, (1)
Foto: AFP/PIXSELL
grčka, samaras, (1)
Foto: Reuters/PIXSELL
grčka,izbori (1)
18.06.2012.
u 20:33
Nova demokracija tražit će od Europske unije i MMF-a da se ublaži štednja i ubrza rast
Pogledaj originalni članak

Antonis Samaras najvjerojatnije će biti novi grčki premijer nakon što je njegova stranka Nova demokracija, konzervativci koji se zalažu za nastavak reformi zacrtanih sporazumom s EU i MMF-om, u ponedjeljak od predsjednika Grčke dobila mandat za sastavljanje vlade. Već u utorak ili srijedu, najavljuju dužnosnici ND-a, ta vlada će biti formirana. Syriza, koalicija radikalne ljevice koja je željela raskinuti sporazum s Bruxellesom, što bi Grčku zasigurno katapultiralo iz eurozone, postaje snažna oporba.

– Grčki narod izrazio je svoju volju da ostane usidren u euru. Poštovat ćemo naš potpis na sporazum s EU i preuzete obveze – rekao je A. Samaras, koji će ipak tražiti da se postojećem sporazumu koji propisuje štednju dodaju i elementi koji će stvoriti brzo vidljivi gospodarski rast.

Slaba vlada, jaka oporba

Samaras je odmah održao sastanak s Aleksisom Ciprasom, predsjednikom Syrize, koji po izbornim rezultatima jest gubitnik, ali gubitnik s rijetko viđenim rastom podrške. Na izborima 2009. Syriza je imala oko 4 posto, prije šest tjedana osvojila je 17 posto, a u nedjelju je dobila 27 posto glasova. Kad bi tim tempom umjesto radikalnih ideja rasla grčka ekonomija, dužnička kriza bila bi brzo riješena. Nova demokracija dobila je samo 3 posto više glasova od Syrize, ali u parlamentu se to pretvorilo u puno veći broj mjesta (129 prema 71) jer prvoplasirana stranka, po grčkom zakonu, dobiva dodatnih 50 mjesta u parlamentu kao nagradu.

Iako nije pobijedila i dobila mogućnost sastavljanja vlade koja bi raskinula sporazum s EU i MMF-om, nacionalizirala banke i zaustavila privatizaciju, Syriza je s 1,65 milijuna birača koji je podržavaju postala vrlo jaka snaga u grčkom društvu koju nitko više ne može ignorirati. Pitanje je može li nova vlada izdržati više od nekoliko mjeseci ako Syriza nastavi s radikalnom retorikom i pozivima na prevrat.

– Vlada koju bi vodila konzervativna Nova demokracija u suradnji sa socijalistima iz PASOK-a i Demokratske ljevice predstavlja jednu čudnu mješavinu koja može izdržati samo nekoliko mjeseci. Čak i ako preživi, neće se uspjeti držati programa zacrtana u sporazumu o “bailoutu” – smatra Giorgis Kyrtsos, novinski komentator i kandidat desničarske stranke Laos, koja nije ušla u parlament. Upitan o tome što misli o socijalističkim strankama koje će najvjerojatnije ući s konzervativcima u novu vladu, predsjednik Syrize je rekao:

– Povijest i narod sudit će ih po njihovim rezultatima. Ubrzo će se pokazati da smo mi u pravu… Cipras i dalje smatra da jedino rješenje za oporavak Grčke, ali i cijele Europe, leži u odustajanju od strogih mjera štednje i rezova, politike koja je inspirirana njemačkim načinom razmišljanja. No, ne nudi odgovor kako drukčije bi se prezadužene i niskoproduktivne zemlje poput Grčke mogle vratiti u normalan život ako ne sređivanjem svoje bilance.

A prvi zadatak novoga premijera Samarasa bit će uvjeriti kreditore da je zemlja spremna krenuti u oštre reforme i štednju. Čim formira Vladu u Atenu stiže delegacija EU, Europske središnje banke i MMF-a da se uvjere u Samarasovu odlučnost da smanji javnu potrošnju i privatizira državne kompanije, što bi im možda bio dovoljan razlog da malo otpuste remen štednje i malo produže rok za reforme.

Pozitivni berlinski signali

U Grčkoj se još nije desilo ništa što bi garantiralo izlazak iz krize. Može se samo reći da je odgođen “drahmagedon”, ali da Ateni “eurokalipsa” i dalje prijeti. Grčka, Španjolska i Italija i druge rubne zemlje eurozone funkcioniraju po zakonu spojenih posuda - svaki negativni pomak u jednoj zemlji odmah se prelijeva i na ostale krizom pogođene zemlje. EU i MMF će, kao nagradu Grcima za izbjegavanje katastrofe koju su mnogi vidjeli u slučaju da Syriza pobijedi na izborima, olabaviti uvjete iz sporazuma, odnosno dati veći prostor Grčkoj da dosegne ciljeve koji jamče fiskalnu disciplinu. Ali glavnina sporazuma ostat će ista. On će se i dalje temeljiti na bolnom rezanju javne potrošnje. Grčki dnevni list Kathimerini s naslovnice poručuje: “Zemlja odahnula nakon objave rezultata. Jasna dominacija Nove demokracije. EU će pomoći Grčkoj, pozitivne poruke poslane iz Berlina”. Na ulicama Atene zaista se osjeti olakšanje. Ali komentator lista Kathimerini Nikos Konstadaras ne misli da se Grčka maknula s litice. Pred njom je i dalje ponor. – Samo smo usporili našu jurnjavu prema kraju litice, dobili nešto na vremenu, ali usput smo potrošili sve kočnice. Grčka će ili uskrsnuti poput Feniksa, ili će definitivno otići u ponor.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

UK
Ugo Kajvez
21:04 18.06.2012.

Kao sad će grčki narod pristati da im srežu plače i mirovine na 200 eura mj. ?? ............ malo morgan .............

TO
Toni50
21:49 18.06.2012.

Glupi izrazi tražiti neče oni ništa tražiti jel nisu ništa izgubili nego: NAREDITI...EU će od Samarasa tražiti rezanje potrošnje i privatizaciju.....

SN
snoopy001
06:36 19.06.2012.

@ugo kajtazi s obzirom da Grčka nema ni prebijene pare i proračun održavaju živim donacijama iz EU, ili će Grci pristati na tih 200ojra ili neće boditi ništa! najbolje da im Švabi financiraju perverzije iz kolektivnih ugovora! malo morgen...