PRIJEDLOG G7

EU dogovorila ograničenje cijene ruske nafte na 60 dolara po barelu

Foto: SERGEI KARPUKHIN/REUTERS
A vessel leaves the Orlan oil platform at Sakhalin-1's off-shore rig at the Chaivo field
Foto: DADO RUVIC/REUTERS
FILE PHOTO: Illustration shows models of oil barrels and a pump jack in front of U.S. and Russia flag colors
Foto: TATIANA MEEL/REUTERS
FILE PHOTO: A view shows oil terminal Kozmino near Nakhodka, Russia
02.12.2022.
u 19:38
"Možemo službeno potvrditi tu odluku", rekao je poljski veleposlanik Sados
Pogledaj originalni članak

Članice Europske unije dogovorile su ograničavanje cijene ruske nafte na 60 dolara po barelu, u skladu s prijedlogom G7, rekli su europski diplomati agenciji dpa. Ograničenje cijene, dogovoreno na razini veleposlanika članica EU-a u Bruxellesu u petak, povezano je s ranijom odlukom zemalja G7 o sankcioniranju ruskog naftnog izvoza. 

Do dogovora je došlo nakon što je Poljska pristala na dogovor Europske unije o ograničenju cijene ruske nafte od 60 dolara po barelu, što omogućuje EU da krene dalje s formalnim odobravanjem sporazuma tijekom vikenda, rekao je u petak poljski veleposlanik pri EU Andrzej Sados. Sados je rekao da će sporazum biti službeno objavljen u nedjelju, dan prije stupanja na snagu embarga EU-a na naftu.

Ograničenje cijena, ideja G7, ima za cilj smanjiti ruski prihod od prodaje nafte, istovremeno sprječavajući skok globalnih cijena nafte nakon što embargo EU na rusku sirovu naftu stupi na snagu 5. prosinca. Mehanizam predviđa plafon od 60 dolara za barel nafte koja se prodaje trećim zemljama, zajedno s embargom EU-a.

"Možemo službeno potvrditi tu odluku", rekao je Sados. "EU ostaje jedinstvena i solidarna s Ukrajinom", objavilo je češko predsjedništvo u tvitu.

Ono što je EU-u na raspolaganju u skladu s tim ograničenjem je zabraniti pružanje određenih usluga za ruske isporuke nafte, uključujući osiguranje, financiranje i tehničku pomoć, ako je nafta prodana iznad cijene od 60 dolara. Ograničenje izvoza ruske nafte ima za cilj ograničiti prihode Rusije od povećanja cijena energije, a time i mogućnost financiranja njezina rata protiv Ukrajine.

Ruska proizvodnja nafte bi zbog te odluke početkom iduće godine mogla pasti za 500 do milijun barela nafte dnevno, prenosi Reuters dva izvora iz ruske naftne industrije. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

SP
Stari panj
19:58 02.12.2022.

Super, naša vlada će odrediti cijenu diesela od 17 Kn

OT
otrovnijezik
20:06 02.12.2022.

Hoće li tako EU odrediti cijenu i vađenja iz škriljca?

Avatar Svrab
Svrab
20:34 02.12.2022.

Rusija ne mora pristati na tu cijenu a onda EU mora kupiti tri puta skuplju naftu od Amerike i to je ono što Amerikanci žele.