Trgovinski spor

EU i Amerika daleko od rješenja trgovinskog spora

Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL
EU i Amerika daleko od rješenja trgovinskog spora
09.01.2019.
u 22:31
U Washington su u tijeku pregovori povjerenice Europske komisije s američkim dužnosnicima.
Pogledaj originalni članak

Nema naznaka brzog rješenja trgovinskog spora između Europske unije i Sjedinjenih Država, rekla je u srijedu povjerenica Europske komisije za trgovinu Cecilia Malmstroem u Washingtonu gdje pregovara s američkim dužnosnicima. 

Dvije strane "nisu blizu" sporazumu, rekla je Malmstroem.

Novinarima je kazala da je EU pokazao spremnost uključiti carine na svu industrijsku robu, uključivo automobile, ako tako želi SAD.

"Ali jasno smo rekli da EU neće razgovarati o poljoprivredi", rekla je Malstrom koja se u utorak sastala s američkim predstavnikom za trgovinu Robertom Lighthizerom

EU ne očekuje nove kaznene carine sve dok dvije strane pregovaraju, rekla je Malmstroem.

Ona je u srijedu razgovarala s predstavnicima SAD-a i Japana, a u četvrtak se treba sastati s američkim ministrom financija Stevenom Mnuchinom. 

Trgovinski sporazum između SAD-a u EU izbio je lani kada je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio carinama od 25 posto na europske automobile ako EU ne snizi trgovinska ograničenja za američke proizvode. 

U srpnju su se Trump i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker načelno dogovorili da će riješiti spor, no od tada nije ostvaren znatniji napredak.

Juncker je predložio da EU počne uvoziti više soje iz Sjedinjenih Država, što bi po njemu bio dio rješenja. Malmstroem je istaknula da je uvoz soje narastao za 122 posto i očekuje se nastavak rasta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
00:44 10.01.2019.

prijatelji...

Avatar nekakav
nekakav
08:49 10.01.2019.

to je gmo soja. i to se uvozi u europu. i to nije problem, o ome se čak ni ne piše, ne smije se. a rusija je kao smrtni neprijatelj, opasnost... nego, znate da u srbiji ima jedna, jedna od zadnjih, sorti soje, prirodne, i da je strašna navala na njih, želi se i to uzeti. inače, za one koji ne znaju, najveća i najbogatija zbirka, banka, sjemena, je bila u iraku, gdje su bile pohranjene i sačuvane sorte sjemena žitarica kojih više nigdje nema.. i to je 'oslobađanjem' iraka nestalo, i to su korporacije pokrale, da bi ili iskoristile gene ili spriječile drugima da iskoriste to genetsko bogatstvo. ali prijatelje se sluša i surađuje s njima... jedva čekam obrazloženje za koju godinu zašto smo dopustili uvoz, a onda i proizvodnju, gmo-a...