KORONA UPITNIK

EU istražuje utjecaj virusa na stariju populaciju u Hrvatskoj: Sudionici će dobiti novčanu nagradu

Foto: DPA/PIXSELL
Koronavirus - mobitel
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Atmosfera u centru Zagreba nakon prve faze popuštanja mjera uzrokovane koronavirusom
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Javni prijevoz uspostavljen nakon popuštanja mjera oko koronavirusa
28.04.2020.
u 18:14
U korona-upitniku 2800 ispitanika telefonski će odgovarati na brojna pitanja koja su vezana za zdravstvo i radni odnos.
Pogledaj originalni članak

Uskoro počinje istraživanje o utjecaju koronavirusa na zdravlje starijih osoba, a sve kako bi se epidemiološke mjere lakše donosile. 

Naime, tijekom svibnja će tisuće ljudi dobiti pismo u kojemu će biti i bon od 50 kuna, a istraživanje će se biti za stariju generaciju Unije - 50 Plus. 

- Pokušat ćemo vidjeti što se dogodilo nakon ovog šoka koji je šok ne samo za ekonomiju i za društvo, nego i za živote pojedinac", rekao je voditelj projekta SHARE Šime Smolić

Ovo će istraživanje biti jedno od najvećih europskih istraživanja među starijom populacijom Unije, pišu RTL Vijesti

Europski bi rezultati mogli pokazati velike razlike među zemljama Unije, a svi koji će sudjelovat će dobiti poklon bon kao znak zahvalnosti.

U korona-upitniku 2800 ispitanika telefonski će odgovarati na brojna pitanja koja su vezana za zdravstvo i radni odnos.

- Jesu li vam bili odgođeni zdravstveni pregledi i jeste li vam bili uskraćeni medicinski tretmani? Kako je kriza utjecala na radni status?...samo su neka od pitanja.

- Kod zemalja južne Europe i Hrvatske tu su socijalne mreže još razvijene,  pristupna je međugeneracijska pomoć i međugeneracijska kućanstva pa je udar nešto manje izražen nego u zemljama gdje je postotak samačkih kućanstava veći, ističe Šime Smolić. 

Smolić je istaknuo kako su rezultati istraživanja SHARE koje provodi Europska unija obično temelj preporuka za donošenja politika u Europskoj uniji. 

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.