veliki izazovi i dalje postoje

Europska unija izbjegla tehničku recesiju, rast BDP-a se povećava, inflacija smanjuje

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska od 1. siječnja 2023. uvodi euro
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Od 1. siječnja 2023. euro je postao službena valuta u RH
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Od 1. siječnja 2023. euro je postao službena valuta u RH
13.02.2023.
u 10:05
U Hrvatskoj se prognozira stopa inflacije od 6,5 posto u 2023. i 1,6 posto u 2024. godini. S 10,7 posto u 2022. godini Hrvatska je po stopi inflacije bila iznad prosjeka eurozone (8,4) i EU (9,2).
Pogledaj originalni članak

Europska unija i eurozona izbjegle su tehničku recesiju koja se ranije predviđala, zaključuje Europska komisija u danas objavljenim zimskim ekonomskim prognozama. U Hrvatskoj se očekuje rast BDP-a za 1,2 u 2023. i 1,9 posto u 2024., što je bolje od ranije prognoziranih 1 u ovoj i 1,7 posto u idućoj godini. Sve to nakon što je hrvatski BDP u 2022. rastao bolje od očekivanog: 6,3 posto (dok je Komisija ranije predviđala 6 posto). 

Ipak, u dokumentu Komisije kaže se da tehnička recesija u Hrvatskoj nije isključena nakon što je treći kvartal u 2022. bio u padu za 0,4 posto, a u četvrtom kvartalu “pomiješani signali upućuju na široku stagnaciju, iako tehnička recesija ne može biti isključena”. Tehnička recesija znači dva uzastopna kvartala u kojima pada BDP.

kina i sad konkurenti

EU želi potaknuti zelene projekte: Najveći je problem financiranje

Europska komisija predložila je labavljenje pravila o državnim potporama za ulaganja u obnovljivu energiju, dekarboniziranje industrije, vodik i vozila s nultom emisijom, dijelom kao odgovor na američki Zakon o smanjenju inflacije (IRA). Naime, taj američki zakon predviđa 369 milijardi dolara subvencija i poreznih olakšica za američke proizvođače u području obnovljive energije i čistih tehnologija, zbog čega se u Europi pribojavaju bijega tvrtki u Sjedinjene Države.

Iako je ova zimska ekonomska prognoza pozitivna vijest za cijelu Europu – jer se očekivana tehnička recesija ne događa, a stopa inflacije, iako i dalje visoka, krenula je silaznom putanjom – iz Komisije upozoravaju da veliki izazovi i dalje postoje. Silazna putanja stope inflacije događa se ponajviše zbog smanjenja inflatornih pritisaka oko energenata. Gledano bez toga, temeljna inflacija još nije dosegla vrhunac. Što znači da inflacija i dalje narušava kupovnu moć kućanstava i donosi oštriju monetarnu politiku.

U Hrvatskoj se prognozira stopa inflacije od 6,5 posto u 2023. i 1,6 posto u 2024. godini. S 10,7 posto u 2022. godini Hrvatska je po stopi inflacije bila iznad prosjeka eurozone (8,4) i EU (9,2). Deset država bilježi višu stopu inflacije u prošloj godini (višu nego Hrvatska). Prognozirana inflacija u eurozoni u 2023. sada je 5,6 posto, u 2024. godini 2,5 posto.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

KR
Krunić
10:37 13.02.2023.

U hrvatskoj se previše osjeti ta recesija nemojte samo da tako ostane haha, najbolja stvar je ta da ne mozes ni sa dva posla preko pickjobs stranice prezivjet... a kamoli ista drugo napravit sto je previse a mi svi kao smo pod EU standardima sad... nigdje plaće nisu po eu standardima sramotno za samu hrvatsku

Avatar Dzambo1
Dzambo1
15:42 13.02.2023.

Sve je ''dobro'' dok se moze printati novac bez pokrica....i sv ijedna drzava u EU se zaduzuje jos vise...i rate se nemogu placati iz njihovih budzeta i zaduzuju se jos da plate te rate...ogromna vecina je u privatnom dugu pogotovo na kreditnim karticama...sto bi i ''slijep'' vidija da neki BDP il jak prosjecni dohodak radnika u EU je toliko ''jak'' al kad se malo bolje pogleda taj novac NEDOLAZI iz zarada nego iz jos zaduzenja....i jos jednom printanje novca drzi Zapad i to ih jedino ''spasava'' ali to nije realna Ekonomija i to tak nemoze dovijeka bez nekog veceg ''kraha''....to je toliko ocito i ocekiva se...a onda ce biti ''veselo''...

Avatar Bobiii
Bobiii
17:20 13.02.2023.

EU ide u bankrot,životni standard pada u cijeloj EU, ne samo u Hrvatskoj. Pad BDPa u najjačim zemljama EU poput Njemačke i Francuske će se itekako osjetiti i u svim ostalim zemljama EU. Inflacija eura je ogromna,cijene divljaju, porezi rastu, očekujem daljnji bijeg mladih iz zemlje. što reći za Hrvatsku u EU, davne 2008. smo imali BDP preko 70 miljardi dolara,dakle stagniramo i propadamo već 15 godina,a danas su cijene i porezi duplo veći.