Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta jučer je izglasao Rezoluciju o neodlučnosti u vezi s cijepljenjem i smanjenju stopa cijepljenja u Europi, koju su zajedno izradili svi klubovi zastupnika, što govori o ozbiljnosti kojom Europski parlament pristupa ovom rastućem problemu.
– Pad povjerenja zbog straha od negativnih nuspojava dovodi do odbijanja cjepiva koja spašavaju život. Sustavno informiranje javnosti, znanstveni dokazi i informacije koje dolaze od educiranih medicinskih djelatnika dio su strategije kojom se borimo za porast procijepljenosti, za zdravlje naše i budućih generacija – izjavila je europarlamentarka Dubravka Šuica, koja je više puta upozoravala Komisiju na pad procijepljenosti.
Europski parlament u dokumentu osuđuje širenje nepouzdanih, zavaravajućih i neznanstvenih informacija o cijepljenju, koje se još dodatno potiče medijskim kontroverzama. Poziva države članice i Europsku komisiju da poduzmu korake protiv širenja takvih dezinformacija te da nastave razrađivati kampanje za podizanje razine osviještenosti i informiranje, osobito za roditelje, što uključuje stvaranje europske platforme čiji će cilj biti povećanje procijepljenosti.
Eurozastupnici podsjećaju da su cijepljenjem iskorijenjene velike boginje i dječja paraliza u Europi, no ipak sve veći broj roditelja i pacijenata odlučuje odgoditi ili odbiti cijepljenje. Ta raširena neodlučnost u vezi s cijepljenjem postala je zabrinjavajuća zbog učestalih epidemija koje se bilježe u zemljama članicama.
Uz argumente da je cijepljenje jedna od najisplativijih dostupnih javnozdravstvenih mjera, da je smanjenje primjene cjepiva u Europi dovelo do značajnih slučajeva izbijanja ospica i s njima povezanih smrtnih slučajeva u više europskih zemalja, te da su sve države članice Europske unije podržale Europski akcijski plan za cijepljenje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 2015. – 2020. godine, zastupnici Europskog parlamenta pozvali su Komisiju na donošenje sveobuhvatnog akcijskog plana EU kojim bi se riješio društveni problem neodlučnosti u vezi s cijepljenjem.
U Rezoluciji se poziva članice i Komisiju da među liječnicima i pacijentima podižu svijest o preporučenim cjepivima.
Izgleda da je najlakše ljude uvjeriti rezolucijama a ne otvorenimraspravama, javnom kontrolom i pristupom informacijama. Veselimo se tome!