VARŠAVA POD NADZOROM

EU prijeti Poljskoj zbog stavljanja medija pod nadzor vlasti

Foto: DPA/PIXSELL
EU prijeti Poljskoj zbog stavljanja medija pod nadzor vlasti
03.01.2016.
u 09:43
Istraje li Europska unija na sankcijama, Poljskoj bi se moglo oduzeti i pravo glasa u Europskom vijeću
Pogledaj originalni članak

Europski povjerenik za digitalno gospodarstvo Guenther Oettinger zaprijetio je Varšavi da će pokrenuti postupak kakav još nije viđen, zbog povrede temeljnih vrijednosti Europske unije, pošto je poljski parlament donio zakon kojim se javni mediji stavljaju pod nadzor konzervativne stranke na vlasti.

"Imamo više razloga da aktiviramo 'mehanizam za zaštitu pravne države' i stavimo Varšavu pod nadzor", rekao je Oettinger za nedjeljni broj njemačkog dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeintung (FAZ).

U srijedu su poljski zastupnici i senatori prihvatili sporni zakon po kojemu trenutačno prestaje mandat članovima upravnih i nadzornih vijeća javnog radija i televizije.

Kako navodi FAZ, predsjednik EK-a Jean-Claude Juncker uvrstio je to pitanje na dnevni red Komisijina sljedećeg sastanka 13. siječnja.

Po pisanju lista, Juncker kani primijeniti proceduru ustanovljenu 2014. koja se primjenjuje na zemlje u kojima se primijeti "sustavno ugrožavanje pravne države". Ako takva zemlja ne reagira na promjene koje predloži Komisija, potonja može pokrenuti "proceduru zbog povrede temeljnih europskih vrijednosti", obrazlaže FAZ.

"To se još nije dogodilo, ali" odluka o sankcijama može "ići dotle da se (optuženoj zemlji) čak oduzme pravo glasa" u Europskom vijeću, dodaje list.

Oettinger će se na sjednici 13. siječnja zauzeti da se taj mehanizam primijeni na Varšavu, piše FAZ. "Ravnatelj (javnog radija i televizije) ne može bez razloga dobiti otkaz. Bila bi to samovolja", upozorio je.

Donošenje tog zakona pokrenulo je buru u međunarodnoj javnosti. Više medijskih organizacija poput Europske unije radiotelevizija, Europskog novinarskog društva i Reportera bez granica izrazili su prosvjed zbog odredaba tog zakona, a potpredsjednik EK-a Frans Timmermans zatražio je od Varšave obrazloženje.

Ravnatelji nekih javnih televizijskih mreža podnijeli su ostavke nakon donošenja zakona, navodi se na mrežnoj stranici jednog javnog medija.

>> U EU zabrinuti: U Poljskoj je izvršen državni udar

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 54

VS
visegradska.skupina
10:23 03.01.2016.

Ne dajte se Poljaci! Jeszcze Polska nie zginęła...

A9
AAA-999
10:37 03.01.2016.

Gdje je bila EK kada su yugokomunisti u Hrvatskoj sve medije stavili pod svoj nadzor, što traje i danas? HRT su pretvorili u yugopartijsku radioteleviziju, a EK šuti.

Avatar Pavel ic
Pavel ic
10:10 03.01.2016.

sta to pticaju gluposti.dsli su svabe objavile incident u münchenskoj bolnici kad je izbjeglica napravila sr.nje i koliko je izbjeglica nestslo iz kampova sto niko nrzna gdje su.to nije kontrola medija