Unatoč tome što je prijedlog Europske komisije u osmom paketu sankcija protiv Rusije predvidio iznimku za Srbiju na način da bi njezina naftna industrija do svoje rafinerije mogla vući rusku naftu s Omišlja preko Jadranskog naftovoda, Hrvatska i još nekoliko država članica koje su danas usuglasile taj novi paket sankcija u Vijeću EU nisu odobrile tu iznimku za Srbiju. Izglasavanje paketa događa se bez toga.
Nema nikakve potrebe da se Srbiji dozvoli uvoz ruske nafte preko Omišlja i Janafa nakon stupanja embarga na uvoz nafte morskim putem u EU (što stupa na snagu u prosincu), zaključeno je u Vijeću EU, jer je Naftna industrija Srbije (NIS) ionako već u protekle dvije godine imala dovoljno diverzificirane izvore nafte. Odnosno, preko Omišlja i Janafa je do svoje rafinerije u Srbiji ionako već uvozila dovoljne količine neruske nafte, tako da će s takvim uvozom moći nastaviti i nakon što europski embargo stupi na snagu. Bez izuzeća.
- Ne može se govoriti da bi ruska nafta koja bi išla Janafom u Srbiju i nakon prosinca bila nužno potrebna zbog energetske sigurnosti - rekao nam je jedan upućeni izvor, koji je želio ostati anoniman dok prenosi raspravu koja se vodila iza zatvorenih vrata u Vijeću EU
- Osim toga, postoji i politički aspekt neusklađivanja Srbije s europskim sankcijama protiv Rusije. Jednostavno, ne vidi se potreba za takvom derogacijom - dodao je.
Ovakvim ishodom spriječen je i potencijalni rizik od spekulacija na tržištu nafte i naftnih derivata koji bi se povećao ako bi se u hrvatskom susjedstvu - najprije u Mađarskoj, a po predloženoj derogaciji i u Srbiji - trgovalo po različitim cijenama. Smanjuje se rizik od stvaranja nekakvog paralelnog tržišta s nelojalnom konkurencijom.
Osmi paket sankcija Europske unije protiv Rusije dogovoren je i sastoji se od ograničavanja cijene ruske nafte za treće zemlje izvan EU, koje tu naftu od Rusije kupuju i dovoze do svojih rafinerija morskim putem. Ograničavanje cijene postignuto je kroz zabranu europskih brodarskih i osiguravateljskih tvrtki da sudjeluju u prijevozu ruske nafte za treće zemlje, ako se ta nafta trži po višim cijenama od dozvoljenih.
>> VIDEO Ukrajinci su objavili preporuke što učiniti u slučaju nuklearnog napada: Kada koristiti jod, gdje se skloniti...
Upsss, izmakla se jedna od dvije stolice za sjediti... Sta sad?