VELIKE RAZLIKE U CIJENAMA

EU: Trošarine na duhan fiskalno dobre, ali neučinovite u odvraćanju od pušenja

Foto: Shutterestock
EU: Trošarine na duhan fiskalno dobre, ali neučinovite u odvraćanju od pušenja
10.02.2020.
u 16:04
Sadašnja pravila EU-a o trošarinama na duhan dobro funkcioniraju s fiskalnog stajališta, ali nisu učinkovita u pogledu odvraćanja od pušenja, ocijenila je u ponedjeljak Europska komisija (EK).
Pogledaj originalni članak

Europska komisija objavila je procjenu europskih pravila o oporezivanju duhana, strukturi i stopama trošarina koje se primjenjuju na prerađeni duhan.

"Postojeća pravila dobro funkcioniraju u smislu predvidljivosti i stabilnosti fiskalnih prihoda država članica, ali nisu učinkovita u odvraćanju od pušenja", navodi EU.

U Europskoj uniji puši 26 posto stanovništva, a među mladima između do 24 godine pušača je još više, 29 posto.

Prema europskom planu za suzbijanje raka, oporezivanje ima ključnu ulogu u smanjenju konzumacije duhana i u odvraćanju mladih od pušenja.

Hrvatsko ministarstvo financija je u e-savjetovanje uputilo prijedlog nove uredbe o visini trošarine na duhanske prerađevine i duhanske proizvode, a javna je rasprava trajala do 3. veljače

Uobičajeno veće trošarine znače i poskupljenje cigareta. Zadnji je put vlada povećala trošarine na cigarete krajem 2018., a nakon toga su cigarete poskupjele za oko dvije kune po kutiji.

Velike razlike u prosječnoj cijeni kutije cigareta u EU-u, koje se kreću od 2,57 do 11,37 eura, predstavljaju veliki poticaj za prekograničnu kupovinu.

U evaluaciji se naglašava kako pojavljivanje novih proizvoda, kao što su e-cigarete, grijani duhanski proizvodi i novi proizvodi koji izazivaju ovisnost, otkrivaju ograničenja sadašnjeg pravnog okvira oporezivanja.

Stoga je potreban sveobuhvatniji pristup, koji bi trebao uzeti u obzir sve aspekte kontrole duhana, uključujući javno zdravstvo, oporezivanje, borbu protiv nezakonite trgovine i pitanja okoliša, smatra EK. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

AN
Antidominium
23:15 10.02.2020.

Koga briga! Diži cijene i puni proračun iz džepa budala!

DE
Dezider
16:54 10.02.2020.

Više mladih ljudi (u svijetu oko 1,3 milijuna godišnje) pogine u prometu nego li umre od pušenja pa nitko niti ne pomišlja o zabrani prometa.