Kolumna

Euro za slabe znači više cijene, a za jake razvoj. Gdje smo mi?

Foto: DPA/Pixsell
Euro za slabe znači više cijene, a za jake razvoj. Gdje smo mi?
27.06.2019.
u 13:58
Visoko smo eurizirana zemlja pa se i danas cijene stana i auta izražavaju u eurima
Pogledaj originalni članak

Jedna od najvećih prednosti članstva u Europskoj uniji zasigurno je poslovanje pod zajedničkom valutom, a Hrvatska je nakon šest godina članstva najavila prvi korak u dugotrajnoj i zahtjevnoj proceduri adopcije europske valute u domaći monetarni sustav.

Ispunili smo kriterije makroekonomske stabilnosti pa će brzina uvođenja nove valute ovisiti o političkoj volji Europe, a ne ekonomskim podacima. Međutim od tehnike uvođenja eura puno važnija bi trebala biti rasprava o razlozima povlačenja takvog poteza.

Naime, uvođenje eura politički je cilj i san, ali prema relativno slaboj podršci eurovaluti u anketama, čini se da prednosti jedinstvene valute nisu dovoljno komunicirane široj publici.

Protivnike eura plaši gubitak monetarne suverenosti te ovisnost o Bruxellesu, dok njegovi zagovornici naglašavaju očekivanje pada kamata za kredite građana i poduzetnika, veću stabilnost te manje troškove proizišle iz tečajnih razlika za izvoznike. Argumenti obje strane su legitimni, ali zagovornici eura možda ipak imaju jačeg asa u rukavu.

Realno, Hrvatska je visoko eurizirana zemlja o čemu svjedoči visok udio štednje u eurima te posljedično visoka stopa odobrenih kredita vezanih uz europsku valutu. U narodu je njemačku marku zamijenio euro pa se i danas veće investicije poput kupnje stana ili automobila kolokvijalno određuju u eurima, a ne u domaćim kunama.

Adopciju eura treba promatrati kao prirodni korak jedne ekonomije nakon što dosegne razinu razvijenosti i makroekonomske stabilnosti poput zemalja koje su dio eurozone, a ne kao cilj. Euro bi nam trebao biti potvrda uspješnosti, a ne nada u bolje sutra. Monetarna unija stvorena je na toj osnovi, a s obzirom na to, tako se na stvarni život i reflektira njezino uvođenje.

One koji su bili slabi i nisko konkurentni uvođenje eura pogodilo je poskupljenjem usluga i smanjenjem ukupne kupovne moći, dok su oni koji su bili uspješni i ekonomski moćni u euru pronašli saveznika za svoje napredovanje. U kojoj ćemo skupini biti, odredit će kapacitet provođenja reformi i podizanja konkurentnosti u pet godina koje nam preostaju do uvođenja europske valute.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar Mrki medvjed
Mrki medvjed
14:18 27.06.2019.

Sprega medija i politike. Kao sve sami ekonomski znalci. E kad bi bili znalci, mi bi smo bili Švicarska i ne bismo bili na dnu EU - e.

Avatar nekakav
nekakav
14:31 27.06.2019.

nisu važne nikakve reforme, već stanje gospodarstva i naš pristup radu. badava nama naša stalna mantra da su hrvati super radnici u njemačkoj, kad doma to ispada sasvim drugačije. u njemačkoj na skeli neće dva sata tipkati po mobitelu, već će udarnički krvavo raditi bez prestanka. ali doma budu na mobitelu visili, i kleli gazdu jer im to zabranjuje. produktivnost naša je mizerna. to govori naša proizvodnja kad ju usporedimo sa brojem radnika.

SO
Somelier
16:23 27.06.2019.

Muka mi je od ovih tema o euru. Bio je dinar pa HR dinar pa kuna. Nikakovi potresi i muke kod preračunavanja. Hrvatska je godinama spremna na euro ako uzmemo u obzir da Slovačka, Kosovo i Crna Gora već imaju euro. Međutim naša vlast se ne će odreči kune jer ona jača BDP od Uskrsa pa do kraja turističke sezone i to na kursnim razlikama. U tim mjesecima kuna obavezno jača i puni se državna blagajna. U globalu to je štetno za državu jer gubimo mnoge turiste koji se ne daju varati i one koji ne vole strane valute.