Kreativna Europa

Europa je svjetski lider u kreativnoj industriji

Foto: Lori Vitaljić
Europa je svjetski lider u kreativnoj industriji
18.10.2013.
u 00:01
Program je stvoren kako bi se na strateški osmišljen način usmjerile investicije u kreativnu industriju, a predloženi je proračun za razdoblje od 2014. do 2020. godine 1,8 milijardi eura
Pogledaj originalni članak

Uspostavljen je novi program Europske unije ''Kreativna Europa 2014.– 2020.'', koji će poduprijeti europsku kinematografiju te kulturni i kreativni sektor s ciljem njihova doprinosa održivom rastu i zapošljavanju. Kreativna Europa objedinjuje dosadašnje programe u kojima Hrvatska sudjeluje kao ravnopravni partner od samog početka pregovaračkoga procesa, a to su programi Kultura, MEDIA i Mundus. Europa je trenutno svjetski lider u kreativnoj industriji te je ovaj program stvoren kako bi se na strateški osmišljen način usmjerile investicije u navedeni sektor. Predloženi proračun za razdoblje od 2014. do 2020. godine je 1,8 milijardi eura, što je ujedno i najveća svjetska potpora za kulturne i kreativne industrije.

Potporom se planira uključiti tisuće umjetnika, kulturnih profesionalaca i organizacija u izvedbenim i ostalim umjetnostima, oglašavanju, filmu, TV-u, glazbi, interdisciplinarnim umjetnostima, baštini i industriji video igara na način da im se omogući djelovanje diljem cijele Europe u svrhu promicanja jezične i kulturne raznolikosti.

Ciljevi i procjene Europske komisije su da će u razdoblju od 2014. do 2020. godine najmanje  8.000 kulturnih organizacija, 300.000 umjetnika, kulturnih profesionalaca i njihovih proizvoda primiti potporu za prekograničnu suradnju što će im pomoći u stjecanju iskustva i stvaranju međunarodne karijere. Program će poticati prijevode europske literature s planiranih više od 5.500 knjiga i ostalih literarnih djela. Programska aktivnost MEDIA će poduprijeti svjetsku distribuciju više od 1.000 europskih filmova te pomoći profesionalcima u audiovizualnom sektoru u njihovoj međunarodnoj karijeri.

Program Kreativna Europa je otvoren svim zemljama članicama EU, zemljama članicama EFTA-e (Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska), zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU, potencijalnim kandidatkinjama i susjednim državama. Ostale zemlje mogu biti uključene u određenoj mjeri. Trenutno, u programu Kultura sudjeluju zemlje članice EU, zemlje EFTE, Hrvatska, Turska, Makedonija, Srbija, Crna Gora te Bosna i Hercegovina. U MEDIA programu već sudjeluju zemlje članice EU, Hrvatska, Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska.

Korisnici programa moraju biti pravne osobe (kulturne organizacije i institucije). Iako se fizičke osobe ne mogu prijaviti kao direktni korisnici, predviđeno je da će program uključiti više od 300.000 umjetnika i kulturnih djelatnika kao krajnji korisnici programa.

Program ima dva prioriteta:

1. prioritet  je  jačanje kulturnih institucija, odnosno internacionalnih karijera kulturnih operatera i umjetnika te europskih mreža;

2. prioritet  odnosi se na potporu internacionalnim izložbama i drugim kulturnim događanjima te potporu književnim prijevodima i razvoju publike.

Najveća je novost tzv. treći stup programa, a to je novi instrument financijskih garancija. Ideja je da se zainteresiranim bankama u državama članicama dodijele bespovratna sredstva kojima će se one moći koristiti kao jamstvom u slučaju dodjele kredita kulturnim industrijama, odnosno poduzetnicima u području kulture i medija.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.