Visoki dužnosnici Europske unije i Ujedinjenih naroda upozorili su u nedjelju kako se genocid u Srebrenici ne smije zaboraviti niti nijekati i da zločini u Ukrajini podsjećaju na zločine počinjene u ratovima na zapadnom Balkanu 1990-tih.
Uoči obilježavanja 27. obljetnice genocida što su ga u srpnju 1995. nad Bošnjacima Srebrenice počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell te povjerenik za politiku susjedstva i proširenje Oliver Varhelyi su u zajedničkoj izjavi rekli kako ratna opasnost koja se ponovo nadvila nad europski kontinent podsjeća na to koliko je važan mir.
"Naša je dužnost više nego ikad da se sjećamo genocida u Srebrenici, kao dijela naše zajedničke europske povijesti", naveli su Borrell i Varhelyi.
Istaknuli su kako je ruska agresija na Ukrajinu pokazala da se mir ne može uzeti zdravo za gotovo a masovna ubijanja i ratni zločini u Ukrajini mučno podsjećaju na sve ono što se zbivalo tijekom ratova na zapadnom Balkanu 90-ih godina prošlog stoljeća.
Dužnosnici EU upozoravaju kako su sigurnost i stabilnost Europe i međunarodni poredak duboko poljuljani, pa valja odlučno ustrajati u obrani mira, ljudskog dostojanstva i univerzalnih vrijednosti.
"Europa nije zaboravila što se dogodilo u Srebrenici i našu vlastitu odgovornost što nismo mogli spriječiti i zaustaviti genocid. U Srebrenici je Europa zakazala i mi smo suočeni sa svojom sramotom", napisali su Borrell i Varhelyi.
Dodali su kako u ovim opasnim vremenima žele vidjeti da BiH napreduje u pomirenju, prevladavanju naslijeđa prošlosti i na putu europskih integracija a njeni politički lideri moraju pretočiti riječi u djela: trebaju izabrati istinu, pravdu i suradnju umjesto straha i mržnje kako bi prevladali tragično naslijeđe prošlosti i izgradili budućnost za sljedeće generacije.
Posebna savjetnica glavnog tajnika UN za sprječavanje genocida Alice Wairimu Nderitu doputovala je u Srebrenicu i sudjelovala na konferenciji posvećenoj hrabrosti žena te enklave u ratu.
Kazala je kako je važno odgojiti nove generacije koje ne mrze i ne žele osvetu, ali je istodobno upozorila kako je nužno bezuvjetno priznati zločine i tako graditi trajni mir i pomirenje.
"Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) donio je presude o tome da je u Srebrenici počinjen genocid i to se ne smije nijekati", kazala je Nderitu istaknuvši kako su neprihvatljive poruke i incidenti kojima se dokazuje da se žrtve ne poštuje.
Gotovo istodobno dok je trajala ta konferencija u zgradi srebreničke općine propala je sjednica na kojoj je trebala biti odana počast svim žrtvama rata koje su stradale u tom dijelu BiH. U pozivu za komemorativnu sjednicu izbjegnuto je spominjanje termina genocid pa bošnjački zastupnici nisu željeli doći.
"Nema smisla dolaziti na sjednice na kojoj bi se odavala neka počast žrtvama a odmah nakon toga nijekao genocid", kazao je predstavnik Bošnjaka u općinskom vijeću Alija Tabaković aludirajući na stajališta srpskih zastupnika kao i načelnika općine Mladena Grujičića koji odbijaju prihvatiti sudske presude u kojima je utvrđeno počinjenje genocida 1995.
Grujičić je pak novinarima kazao kako je nedolazak bošnjačkih zastupnika na komemoraciju namjerno izazvan problem kojega je, kako tvrdi, nametnula međunarodna zajednica.
"Kada bi se međunarodna zajednica maknula odavde mi ne bismo imali problema", ustvrdio je Grujičić koji nije želi odgovarati na pitanja novinara o genocidu.
Za raspad bivše Jugoslavije i rat koji je ubrzo uslijedio jedinu i isključivu krivnju nose Slobodan Milošević i SANU.