Na drugu godišnjicu napada Rusije na Ukrajinu, potrošnja plina u Europi pala je za 20 posto zbog mjera energetske učinkovitosti, rasta obnovljivih izvora energije i smanjenja upotrebe plina u teškoj industriji.
U svjetlu energetske krize izazvane ratom, Europa je drastično okrenula svoju pozornost prema LNG-u. Danas LNG čini oko 13% globalnog tržišta plina, a ta brojka mogla bi prijeći 20% do 2040. godine. Globalno tržište LNG-a nastavit će rasti uglavnom pod utjecajem dekarbonizacije industrije u Kini i jačanja potražnje u drugim azijskim zemljama. LNG može pomoći u zamjeni uporabe ugljena u industriji i proizvodnji energije, te može nadopuniti opskrbu u regijama gdje opada domaća proizvodnja plina, poput Europe.
Ključan u prijelazu na čistu energiju
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi. U 2025. godini, LNG bi mogao postati još važniji faktor u smanjenju ovisnosti o ruskom plinu, čime bi se povećala energetska sigurnost na kontinentu. Zbog geopolitičkih napetosti, mnoge zemlje u Europi suočene su s nužnošću diversifikacije svojih izvora energije, a LNG se nameće kao ključni dobavljač, omogućujući zamjenu ruskog plina u trenutnom globalnom okruženju.
Ekološni i ekonomski izazovi
Međutim, razvoj tržišta LNG-a neće biti bez izazova. Iako će LNG omogućiti privremeno smanjenje emisija u industrijama koje koriste fosilna goriva, dugoročno gledano, ovisnost o plinu može biti prepreka ambicioznim ciljevima smanjenja emisija. Stoga, očekuje se da će LNG služiti kao tranzicijsko gorivo dok se ne razviju održiviji energetski izvori, poput vodika i obnovljivih izvora energije.
Povećana proizvodnja LNG-a također neće biti bez svojih ekonomskih i okolišnih izazova. Iako je uvoz LNG-a ekonomski isplativiji od alternativnih izvora energije, infrastruktura za pohranu i transport zahtijeva velika ulaganja i može predstavljati prepreku manjim tržištima. Razvoj tehnologija za smanjenje ugljičnog otiska proizvodnje LNG-a također će biti ključno pitanje u nadolazećim godinama.
Cijene za ovu zimu
Posljednje dvije zime bile su iznimno blage, što je omogućilo globalnim tržištima prirodnog plina da budu dobro opskrbljena i uravnotežena po relativno niskim cijenama. Cijene za ovu zimu samo su nešto više nego prošle godine u isto vrijeme, temeljem trenutnih cijena prirodnog plina i ukapljenog prirodnog plina (LNG) na tržištima Europe i Azije. Ako vrijeme ove zime bude blago kao u prethodne dvije zime, očekuje se relativno stabilna ravnoteža ponude i potražnje na globalnom tržištu s cijenama sličnim onima u prethodne dvije zime.
Međutim, ako Europa i Azija dožive hladnija razdoblja ove zime nego u posljednje dvije godine ili ako se pojave drugi operativni i tržišni rizici, ravnoteže ponude i potražnje mogu se otežati, što bi moglo dovesti do povećanja cijena prirodnog plina i potencijalnih skokova cijena.
Sadržaj nastao u suradnji s PPD-om.