Ukrajinski jezik

Europljani i Amerikanci u UN-u blokirali sastanak o Ukrajini koji traži Moskva

Foto: Reuters/PIXSELL
Europljani i Amerikanci u UN-u blokirali sastanak o Ukrajini koji traži Moskva
20.05.2019.
u 23:07
U pismu krajem prošlog tjedna ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzia je tražio održavanje tog hitnog sastanka i spomenuo ukrajinski zakon o korištenu ukrajinskog kao nacionalnog jezika, u čemu Moskva vidi izravno kršenje duha i slova odrebdi sporazuma iz Minska iz 2015. koje su potvrđene rezolucijom UN-a
Pogledaj originalni članak

Europljani i Amerikanci su u ponedjeljak blokirali sastanak Vijeća sigurnosti UN-a o jeziku u Ukrajini, koji je tražila Rusija na dan stupanja na dužnost novog ukrajinskog predsjednika Volodimira Zeleneskija.

Protiv sastanka se izjasnilo 6 zemlja, Francuska, Velika Britanija, Njemačka, Poljska, Belgija i Sjedinjene Države. Pet zemalja je glasalo za sastanak i to Rusija, Kina, Južnoafrička Republika, Dominikanska Republika, Ekvatorijalna Gvineja, a četiri su bile suzdržane Indonezija, Bjelokosna Obala, Peru i Kuvajt.

Tijekom prethodnih glasanja Vijeća sigurnosti nitko nije raspolagao pravom veta.

U pismu krajem prošlog tjedna ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzia je tražio održavanje tog hitnog sastanka i spomenuo ukrajinski zakon o korištenu ukrajinskog kao nacionalnog jezika, u čemu Moskva vidi izravno kršenje duha i slova odrebdi sporazuma iz Minska iz 2015. koje su potvrđene rezolucijom UN-a.

Taj zakon, koji treba stupiti na snagu sredinom srpnja, je 25. travnaj izglasao parlament i već tada ga je Rusija osudila. Zakon proširuje kvote ukrajinskog jezika u audio-vizualnim medijima.

Rusija je zatražila taj sastanak bez prethodne najave, kritizirao je francuski veleposlanik u UN-u Francois Delattre, u objašnjenju francuskog odbijanja sastanka. "Tim sastankom se pokušava dovesti u nepriliku predsjednika Zelenskija", upozorio je, a to su stajalište podržale Njemačka, Poljska i Sjedinjene Države.

"Nema rusko-ukrajinskog sukoba", odgovorio je Nebenzia i rekao da je kriza na istoku Ukrajine ukrajinski problem. On je upozorio da bi stupanjem zakona o jeziku na snagu došlo do "prisilne ukrajinizacije na istoku zemlje", gdje živi rusofona manjina. On je također ocijenio da je zakon u suprotnosti s ukrajinskim ustavom.

Pitanje jezika je teško u Ukrajini koja je bila u sastavu  Ruskog carstva i SSSR-a i gdje je korištenje ukrajinskog bilo ograničeno ili ponekad i zabranjeno.

Korištenje ukrajinskog je napredovalo nakon pada Sovjetskog Saveza 1991., i još više od 2014. i početka krize s Rusijom. Ta zemlja s blizu 45 milijuna stanovnika ima veliku rusofonu zajednicu na istoku i jugu zemlje.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar nekakav
nekakav
08:28 21.05.2019.

zanimljivo kako je eu u našim pristupnim pregovorima inzistirala na poštivanju ljudskih prava i ostalih prava manjina, pravu na jezik manjina, kulturne i ostale specifičnosti... a kod baltičkih zemalja, a vidimo i kod ukrajine, prava manjina su sasvim zanemarena, jasno, jer se radi isključivo o jednoj manjini, i to dosta brojnoj, ruskoj. ovo licemjerje zapada će doći na naplatu, već i dolazi, gradovi im puni obojenih i u nikabima. sve te gledaju u oči, dobacuju, podsmjehuju ti se, a ti ako uzvratiš pogled odmah kreću na tebe i fizički te napadaju. bez ikakvih posljedica. ovo sa ukrajinom odlazi predaleko i u totalnom krivom smjeru. u ukrajini buja nacizam, otvoreno, napadaju se svi novinari i političari koji drugačiju priču pričaju i nude drugačija rješenja. bez ikakvih posljedica, kazni, prijekora, sa zapada. i tako već 5 godina. zapad je stvorio monstruma kojeg nitko više ne kontrolira, a što je najjadnije, iz ukrajine bježi tko može, i kud može. nije li totalni poraz politike ukrajine i prema ukrajini činjenica da je od 2014.-e u rusiju otišlo preko 2 mil ukrajinaca (ne rusa, on isu u drugoj kategoriji...), u poljsku skoro 2 milijuna... ukrajina u stvari ima manje od 35 mil stanovnika. ne 40 i nešto, kako se ovdje sugerira. bez jeftinog ruskog plina ukrajinska industrija nema šansu opstati ni u petini volumena ko prije.bez ruskog tržišta ukrajinci su osuđeni na kukuruz i pšenicu, tešku industriju zaboraviti, a vrhunsku... malo titan, malo legure... strašno.

Avatar Tračalo
Tračalo
23:55 20.05.2019.

Gdje je tu Hrvatska ?

JO
Joel
03:35 21.05.2019.

Kad jednom dijelu nacije uskratiš pravo na dotadašnji jezik i/ili pismo to je prije svega uvrda, a odmah potom naznaka za istrebljenje njezinog identiteta. To je kod nas završilo povoljno (Srbi više nisu činitelj u političkom žiotu). U Ukrajini to znači raspad zemlje na pola u najbolju ruku po zapadno orjentirane Ukrajince. Zabranjivanje ruskog jezika najviše odgovara Rusiji. Ignoriranje ovog ruskog zahtjeva UN-u od strane zapadne alijanse nije usluga Ukrajincima već dozvola i opravdanje neminovne ruske intervencije da se spasi samoopredjeljenje i sloboda ukrajinskih Rusa. Vrlo naivno i glupo ponašanje Ukrajinaca i njihivih zapadnih sponzora. "Po tudjoj guz*ci stotinu batina nije ništa!". Ali vatikanska struja u Ukrajini ne vidi vješala, koja joj se spremaju iznad same glave.