Kolumna

Europljani sve više uviđaju da nacionalne države i granice imaju sasvim opravdanu svrhu

Foto: Reuters/PIXSELL
Merkel i Orban
Foto: Reuters/PIXSELL
Merkel i Orban
Foto: Reuters/PIXSELL
Merkel i Orban
Foto: Reuters/PIXSELL
Merkel i Orban
Foto: Reuters/PIXSELL
Merkel i Orban
31.10.2015.
u 11:26
Uništava se povjerenje u stabilnost demokratskog poretka, pa se u autoritarnim vođama traži supstitut za tu stabilnost
Pogledaj originalni članak

Kada je umro Tito znalo se da su jugoslavenskom projektu odbrojeni dani. U trenu je nestalo socijalno ljepilo tadašnjeg jugoslavenskog društva, i sve ono što se nekad činilo kao prednost i utopijskim obećanjem postalo je manom i teškim utegom. Hoće li nagli sunovrat popularnosti karizmatične njemačke kancelarke Angele Merkel imati isti efekt na utopijski projekt europskog ujedinjenja? Dok je još ljetos suvereno vladala europskim političkim nebom demonstrirajući svoju snagu nepopustljivim stavom u povodu grčke dužničke krize, sada, kako je migrantski val iz Male Azije zapljusnuo obale Europe, kao da svaki njezin potez izaziva dodatno uznemirenje i zakopava je još dublje u zemlju.

Vjerojatno je presudila taština. Kada je poniženi grčki premijer Tsipras počeo ostvarivati svoje prijetnje da će, u znak odmazde za nepopustljiv stav Trojke o otpisu grčkih dugova "Europu preplaviti milijunima migranata i islamistima Islamske države", kancelarka Merkel je prkosno uzvratila da "mi to možemo podnijeti" i zaželjela migrantima dobrodošlicu. Pred snagom tog vala brzo su presahnula na brzinu smišljena tanka objašnjenja da će politika otvorenih granica i labava imigracijska politika pridonijeti ekonomskom procvatu Europe, unaprijediti našu demokratsku kulturu i dodatno ojačati europske institucije. Angela Merkel ugrizla se za jezik i reterirala, dovodeći na njemačke granice policiju, ali je bilo kasno. Rijeka je krenula i sada prijeti prevrnuti svaki kamen europske nadnacionalne građevine, čijim je simbolom i stvarnim vladarom postala njemačka kancelarka.

Do jučer suverena na Olimpu, danas je vidimo kako osamljena luta limbovima političkog podzemlja. Tako se ovih dana u njemačkom "Die Weltu" pojavilo cirkularno pismo, poteklo iz anonimnih sigurnosnih struktura, u kojem se njemačke političare upozorava na pogubne posljedice politike otvorenih granica. "Ona se poigrava našom budućnošću." U pismu su detektirana dva glavna problema: prvi je da se, suočena s nekontroliranim priljevom migranata, njemačka srednja klasa radikalizira, gubi vjeru u vladavinu prava i okreće se politički ekstremnim opcijama; drugi problem notiran u pismu je da se politikom otvorenih granica, koju zastupa kancelarka Merkel, u Njemačku uvoze islamski terorizam, arapski antisemitizam i kultura etničkih sukoba. Zaključak je jasan – svojom politikom Angela Merkel dovela je u opasnost temelje njemačke pravne države.

Bez obzira na špekulacije o tome je li spomenuto pismo uvod u svrgavanje "željezne kancelarke", svakako da ono znatno bolje artikulira zabrinutost građana Europe pred izazovima migrantske krize od bilo kakvih dušobrižničkih političkih proklamacija i lažljivog zamazivanja očiju. Ljudi širom Europe sve više uviđaju da nacionalne države i granice imaju sasvim prirodnu i opravdanu svrhu, da pružaju pravnu sigurnost i jamče stabilnost demokratskog poretka, dok na politiku otvorenih granica gledaju sumnjičavo. No, i ta spoznaja, kako to često biva, možda dolazi prekasno. Uništeni su zidovi nacionalnog zakonodavstva, pa se u zidovima od žice i cementa traži njihova karikaturalna zamjena. Uništava se povjerenje u stabilnost demokratskog poretka, pa se u autoritarnim vođama traži supstitut za tu stabilnost. Viktor Orbán samo je izokrenuta slika Angele Merkel.

Sve je snažnije osjećanje da je europski federalistički projekt samo opasna utopija koja se zasniva na laži. Uvjeravanja da je ujedinjena Europa sigurna brana od "opasnosti nacionalizma" pokazuju svoje Janusovo lice, gdje se zamjena za izgubljenu nacionalnost i identitet sve više traži u rasističkim objašnjenjima i ekstremističkim politikama. Ograditi svoju zemlju bodljikavom žicom, govoriti o ugroženosti nacionalne kulture i identiteta, a ipak ostati privržen konceptu Europske unije, možda je najbolji izraz te opasnosti koja se širi Europom. Sada je valjda jasno da koncept suverene nacionalne države ne predstavlja tu opasnost, već njezino rješenje. Da samo suverena nacionalna država pruža onaj okvir u kojem je moguće izgraditi stabilne demokratske institucije, vladavinu prava i liberalnu kulturu.

Proroci europskog federalizma, kao i njihove devijantne preslike zdesna, mogli bi lako postati prorocima novog europskog građanskog rata. Mi smo imali tu zlu sudbinu da upoznamo sve loše strane federalističkog utopizma. Svakako treba gledati da nas, nakon izvjesnog političkog sunovrata Angele Merkel, ne zadesi ista politička sudbina koja je zadesila jugoslavenski utopijski projekt nakon pada njezina karizmatičnog vođe.

>> Kaos u Sloveniji pokazuje 
da je zaustavljanje migranata na granici put u katastrofu

>> Hrvatska je srećom 
u EU i više ne mora glumiti njeno "predziđe"

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

Avatar nekakav
nekakav
16:12 31.10.2015.

ne urušava se povjerenje u demokratski sustav, druškane moj. nego nikad nije ni bilo povjerenja u ovaj 'europski' sustav, koji su si zamislile elite, koje su krenule upravljati europom bez legitimiteta od strane naroda! pa tko je birao, tj. izabrao europsku komisiju? tko je dao tolke ovlasti birokratima unije, da svojim direktivama mijenjaju nacionalne zakone u članicama? eu nisu usa, to bi si ti aparatčiki već trebali zapamtiti, i shvatiti da ih hrane nacionalne države, znači to su francuzi, talijani, nijemci, poljaci, već dvije godine i tugaljivi hrvati-. unija je politički projekt koji opstaje samo zbog zajedničkog tržišta. kako su u ovoj krizi propale manje siromašne članice, polako se naziru pukotine u toj kući.

SA
santos008
22:55 31.10.2015.

Doci ce vrijeme da ce biti sramota multietcar,kao sto je danas sramota ko je bio komunista ,a nekad je to bio ponos.

AM
ameris
12:11 31.10.2015.

Ne znam samo od dakle novinaru asocijacija uspoređivati J.B.Tita kao kohezijskog faktora u bivšoj Jugoslaviji i A.Merkel unutar EU ? Naime,Jugoslavija je bila silom nametnuta diktatura proleterijata (komunizma),spoj nespojivog. Dok EU je zajednica slobodnih i demokratskih država,sa slobodnom voljom uključeni u demokratski projekt kome nije potrebna koheziona sila za uspješno funkcioniranje.EU ima svoju demokratsku inerciju kojoj nije potreban a niti moguć l i d e r.