ZAŠTIĆENE VRSTE

Europol razbio krijumčarski biznis: 'Trgovali su jeguljama vrijednima više od milijun eura'

Foto: Europol
Foto: Europol
Foto: Europol
Foto: Europol
Foto: Europol
08.06.2021.
u 09:49
Europol upozorava da je krijumčarenje staklenih jegulja jedna od najvećih i najlukrativnijih trgovina zaštićenim vrstama te da se na krijumčarenju godišnje zaradi  oko tri milijarde eura
Pogledaj originalni članak

Čak 24 zemlje uz asistenciju OLAFA, Europola te nekoliko agencija EU koje se bave  zaštitom prirode sudjelovalo je u petoj operaciji kodnog imena Jezero, koja se na području Europe provodila od studenog 2020. do lipnja 2021, izvijestio je Europol.

Cilj akcije bile su  kriminalne skupine koje trguju zaštićenim životinjskim vrstama, konkretno staklenim jeguljama čija se populacija posljednjih godina smanjila za 90 posto. Tijekom akcije provedeno je 58.000 inspekcijskih nadzora diljem Europe, nakon čega su uhićene 52 osobe, a zaplijenjeno je 387 kilograma staklenih jegulja i 25 kilograma odraslih jegulja vrijednih 1,2  milijuna eura. Uz to tijekom akcije zaplijenjena su vozila i brodovi, ali i 300.000 staklenih jegulja.

Akcija je počela u studenom kada je španjolska policija na aerodromu u Madridu zaplijenila teret u kojem je bilo 100 kilograma staklenih jegulja, odnosno 300.000 komada. Zapljena tereta istražitelje je odvela do dvoje osumnjičenika, koji su uhićeni, a među njima je bio i vođa kriminalne skupine koji je uhićen i pritvoren. Istovremeno se u Portugalu provodila slična operacija  koja je dovela do razotkrivanja kriminalne grupe koja se bavila krijumčarenjem jegulja, pri čemu su uhićene tri osobe te je zaplijenjeno i 70.000 eura.

Istraga u Portugalu razotkrila je i da su se jegulje čuvale u nekoj vrsti bunkera prije no što su brodom transportirane u Aziju. Tom je prigodom zaplijenjeno 60 kilograma jegulja, odnosno 180.000 komada, a zaplijenjeni su i različita vozila i brodovi. U Europolu kažu da  dvije operacije koje se bave krijumčarenjem jegulja još traju, a naveli su i da su otkriveni i novi načini krijumčarenja.

Foto: Europol

Naime, kako je pandemija COVIDA-19 dovela do zabrane kretanja diljem svijeta, kriminalci su kao i uvijek našli nove načine transporta pa su ih umjesto brodovima iz Europe u Aziju transportirali i u avionima. Kriminalci bi  ranije našli tzv. mule, koje su jegulje krijumčarili u svojim kovčezima, no takav način krijumčarenja sada je zamijenjen krijumčarenjem u avio teretima.

Glavne kriminalne mreže koje su se bavile krijumčarenjem jegulja bile su stacionirane u Francuskoj, Španjolskoj, Velikoj Britaniji i Portugalu. "Posao" je bio organiziran tako da su u tim zemljama jegulje ilegalno ribarenje, nakon čega  su osobe iz Azije organizirale transport. Prije nego su transportirane u Aziju, jegulje su čuvane u objektima sličnim bunkerima. Nakon što bi bile transportirane u Aziju uzgajane su na ribljim farmama prije nego što bi bile transportirane i prodavane na tržnicama diljem svijeta. 

Europol upozorava da je krijumčarenje staklenih jegulja jedna od najvećih i najlukrativnijih trgovina zaštićenim vrstama te da se na krijumčarenju godišnje zaradi  oko tri milijarde eura. Kažu i da su operacije Jezero proteklih godina omogućile da od 2016. na ovamo krijumčarenje jegulja smanji za 50 posto. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.