U hipotetičnom scenariju šestomjesečnog prekida isporuke ruskog plina i oštre zime s niskim temperaturama Hrvatska bi morala reducirati potrošnju za 12 posto ili 41 milijun prostornih metara plina, pokazao je stres test čije je rezultate danas objavila Europska komisija. Mnoge druge zemlje istočne Europe, uključujući i Finsku i Grčku, bile bi ugroženije, odnosno imale bi veći postotak redukcije.
No, Komisija je svejedno, na temelju ovih rezultata, izdala dvije specifične preporuke Hrvatskoj: prvo, možda bi trebalo smanjiti “vrlo visok broj zaštićenih kupaca” plina koje se ne isključuje odmah u kriznim uvjetima redukcije i, drugo, Hrvatska i Mađarska moraju što prije primijeniti međuvladin sporazum o sigurnosti plinske opskrbe. Dokument EK otkriva da je riječ o omogućavanju protoka plina iz Hrvatske prema Mađarskoj, suprotnom od smjera koji trenutačno funkcionira.
“Čak i bez kompresije Hrvatska bi mogla isporučivati milijun prostornih metara plina dnevno koristeći mađarsku kompresorsku stanicu i stoga bi trebalo postići dogovor kako bi se ta shema primijenila”, piše u preporuci EK. Osim iz Mađarske, “Hrvatska također može biti opskrbljena kroz Austriju i Sloveniju”, naglašava Komisija.
Kapacitet interkonektora iz Slovenije prema Hrvatskoj kod Rogateca iznosi oko 5 milijuna prostornih metara plina dnevno. U Ministarstvu gospodarstva danas nisu odgovorili na naše pitanje o toj preporuci EK, a iz mađarskih izvora neslužbeno smo čuli da bi Budimpešta bila sretna kad bi Hrvatska odmah omogućila da plin iz Hrvatske ide prema Mađarskoj.
>> Europa odahnula, ali je pristala biti jamac Ukrajini za kredit kojim će platiti ruski plin
Morali bi im pomoći zato što su nam uništili INU .Minimum dostojanstva sa naše strane bio bi INA bez preglasavanja i potpuna modernizacija obe naše rafinerije , kako je to već i obećano u zajedničkom ugovoru , tek onsa možemo razgovarati o prijateljstvu bez zadrške, otvoreno.