Poštovanje jezičnih i kulturnih razlika predstavlja jedan od temelja Europske unije, no nacionalne jezične politike, kao što su dvojezične ploče, nisu regulirane europskim zakonima, već su pod ingerencijom države članice. Tako, ukratko, glasi odgovor Europske komisije na upit za komentar ukidanja ćiriličnih napisa na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru. Zaštita manjina jest jedna od temeljnih vrijednosti EU, i taj se princip jasno spominje u osnivačkim ugovorima EU, objasnio je Christian Wigand, glasnogovornik Glavne uprave za pravosuđe Europske komisije.
– Povelja o temeljnim pravima EU izričito zabranjuje svaku diskriminaciju na osnovi pripadnosti nekoj nacionalnoj manjini i primjenjuje se svaki put kada neka država preuzima europske zakone dok Komisija nadgleda i osigurava da se u tom procesu poštuju temeljna prava i princip nediskriminacije. Poštovanje jezične i kulturne raznolikosti jedan je od temelja EU, što je sadržano i u članku 3. Ugovora o Europskoj uniji – kazao je Wigand te istaknuo: – Međutim, nacionalne jezične politike, što uključuje i dvojezične javne znakove, nisu regulirane europskim zakonima i ostaju pod ingerencijom svake članice.
Komisija je uvjerena da će hrvatske vlasti poštovati preuzete nacionalne i međunarodne obveze, posebice Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, kao i Europsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima, koje je Hrvatska ratificirala, poručili su iz Bruxellesa.
>> 'Moram tražiti ocjenu ustavnosti ako zaključim da odluka nije u skladu s Ustavom'
>> 'Zamislite situaciju da je netko u Jasenovcu '46. rekao da latinica ne smije biti u upotrebi'
Srpska posla!! Srbija bi u Hrvatskoj uvodila ćirilicu kao službeni jezik, što niti jedna zemlja na svetu ne pomišlja i tu joj niti EK ne može pomoći, a za ćirilicu je 1990.iratovala i rat izgubila. Neka si dopisuju na ćirilici i nitko im to ne smije braniti.